Haber Detayı
02 Aralık 2017 - Cumartesi 16:23
 
“Kılıçdaroğlu'nun iddiaları ve Reza Zarrab davası komediye dönüştü”
Türkiye`nin en büyük din görevlileri sendikası Diyanet-Sen Başkanlar Kurulu Toplantısı`nı Mardin'de gerçekleştirdi.
GÜNCEL Haberi


Memur-Sen'e bağlı Diyanet-Sen Başkanlar Kurulu Toplantısı’nı Mardin’de gerçekleştirdi. 81 İl Şube Başkanlarının katıldığı toplantıda konuşan AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, “CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun iddiaları ve Reza Zarrab davası bir komediye dönüştü.” dedi.

Memur-Sen'e bağlı Diyanet-Sen'in başkanlar kurulu toplantısı Mardin'de özel bir otelde yapıldı.  Toplantıya,AK Parti Milletvekili Orhan Miroğlu,  Mardin Valisi Mustafa Yaman, 81 ilin şube başkanları, Memur-Sen Konfederasyonu Genel Başkanı Ali Yalçın, Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, Ulaştırma Memur-Sen Genel Başkanı Can Cankesen, Memur-Sen İl Başkanı Mustafa Aydın, Diyanet-Sen Mardin Şube Başkanı Abdulkadir Kurtuluş, İl Müftüsü İsmail Çiçek ve davetliler katıldı. Memur-Sen Konfederasyonu Genel Başkanı Ali Yalçın, sendikanın vizyonu ve misyonu hakkında bilgiler vererek, şöyle dedi:

"Memur-Sen, bu coğrafyada yeniden bir medeniyetin mümkün oluş gayesinin örgütlenmiş halidir. Diyanet-Sen'e bu teşkilatta olduğu ve bu teşkilatın cesaretini artırdığı için teşekkür ediyorum. 5 yaşında ana sınıfındaki çocuklar kilisede eğitim alırken, '12 yaşına kadar çocuklar camiye gidemez' diyen düzenek sökülüp atıldı. Kuran-ı Kerim ve siyer, eğitim programlarının içine alınacak. Milli Güvenlik dersi marifetiyle eğitim yuvası, biri bizi gözetliyor kamerası olarak bizi gözetleyen düzenek sökülüp atılacak ve akşam karargâha fiş taşıyan gözetleme kuleleri kendi işine bakacak. Çocukların ibadet hürriyeti vardır ve okullarda, kamu kurumlarında imkanlar dahilinde bunlara mekanlar tahsis edilecek."

TBMM Diyarbakır Cezaevi'ni İnceleme Alt Komisyon Başkanı ve AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu ise komisyonda anlattıklarının Türkiye gündemine gelmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, şöyle konuştu:

"Komisyonda, babası Diyarbakır Cezaevi'nde vefat eden Altan Tan'ı da dinledik. Bu konuda onun öldürülmesinden ceza alan bir gardiyanı bile dinledik, ona da acıdık. Gerçekten çok acınacak durumdaydı. Böyle bir çalışma yürüttük komisyonda. O gün toplantıda milletvekili arkadaşlarımızın gelip gelmeyeceğinden çok emin değildim ama geldiler, sağ olsunlar ve komisyon bu defa kendi başkanını dinledi. Yani beni dinledi. Çünkü ben o komisyonun başkanıyım. Ama aynı zamanda bir Diyarbakır Cezaevi mağduruyum. Şunu söylemek istiyorum; bunu anlatırken tabii ki medyada bilinsin çıksın istersiniz, 37 yıl önce oluşan bir olay ve bugün o kadar sıcak bir gündem varken, bu cezaevi olayı nerden çıktı diye düşüneceklerin sayıları hem medya kuruluşlarında hem de normal hayatta az değil doğrusu."

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun iddiaları ve Reza Zarrab konusuna da değinen Miroğlu, iddia ve davanın bir komediye dönüştüğünü ifade etti. Miroğlu, "Bundan sonra geleceğimiz ile ilgili her ne tahayyül edeceksek, ister muhafazakar milliyetçi olalım, ister laik milliyetçi olalım, ister laik demokrat olalım, ister Kürt meselesinin tarihinden çıkmış grup olalım, zayıf veya güçlü olalım, Kürt-Türk siyasi ittifakını düşünmeden hareket eden hiç kimsenin ne Ortadoğu'da ne Türkiye'de başarılı olması mümkün değildir" dedi.

Vali Mustafa Yaman ise toplantıda yaptığı konuşmada, "Elbette yol yapıyoruz, taziye evleri yapıyoruz, onun zaten bütçesi var yapılacak ama 25'in üzerinde sosyal proje yaptık. Elbette burada ekonomik ve sosyal kalkınma yapıyoruz ama bu kalkınmanın yanında manevi kalkınmayı da yapıyoruz ve önemsiyoruz" ifadelerini kullandı.

Irk temelli yaklaşımların son derece tehlikeli ve şeytanlaşmış Batı düşüncesinin ürünü olduğunun altını çizen Bayraktutar, “ Zehir size bal içinde sunulur, o zehir size seve seve içirilir ve siz o zehrin farkına bile varamazsınız. Ne bu coğrafyada, ne de Türkiye içinde, Kürtlerle Türkleri birbirinden ayırmak mümkün değil. Kaderleri ortak, birbirine kardeş olmuş iki halk, geçmişi birlikte inşa ettiler, geleceği de birlikte kuracaklar. Etnik kökenlerimiz, ırklarımız, kavimlerimiz, dillerimiz, mezheplerimiz, yaşam tarzlarımız, fikirlerimiz farklı olabilir ama bu ülkede hepimiz, istisnasız, tek milletiz; devletimiz, vatanımız ve bayrağımız da hepimizindir.” İfadelerine yer verdi.

Bu gün İslam dünyasının içine düştüğü girdaba dikkati çeken Bayraktutar bu girdaptan sıyrılabilen tek ülkenin ekonomisi, sanayisi, savunma sanayisi, ordusu, sayesinde Türkiye olduğunu bununsa Hristiyan Batı’nın hiç hoşuna gitmediğini söyleyen Bayraktutar, "Değişmeyen senaryo; sözde dünya barışına tehdit olduklarını varsaydıkları Radikal Müslümanları yok ederek, onların küllerinden Ilımlı Müslüman tipi oluşturmak… Hâlbuki hikâyenin bir de gözle görülmeyen yanı var; Ilımsız Hıristiyanlar çağlar boyu Müslüman ülkelerin üzerine akın ettiler. Kendilerini durduracak bir Selahattin Eyyubi kalmayınca, gözyaşı sel oldu, oluk oluk Müslüman kanı akmaya başladı. Vakti zamanında Kızılderililere yaptıkları gibi, topraklarını korumaya çalışan Müslümanları Radikal İslamcı ilan ettiler Dünya hiç bu kadar ruhunu yitirmemişti. Dünya hiç bu kadar çölleşmemişti."diye konuştu.

Çevremizi saran tehditlerin içyüzünü iyi görmeliyiz

Neyi yaşıyorsak, neye maruz kalmışsak bunun başlangıcının Anadolu’nun fethine kadar uzandığını söyleyen Bayraktutar sözlerine şöyle devam etti:

Bugün yaşadıklarımızın kökü geçmişin derinliklerindedir. İslam, ümmetine karşı bin yıldır sinmiş düşmanlık saklandığı delikten her fırsatta yeniden çıkmaktadır. Irak’ta, Suriye’de, Afganistan’da, Myanmar’da, Filistin’de, Türkiye’de kurşun ve bombalarla hayata gözlerini yumanlar da insandır. İnsan hayatının, insan canının ikame ve telafisi yoktur. İnsan her yerde insandır. Küresel emperyalizm, neoliberal düzen insanı maalesef ikinci plana itmiş, insafsız ve vicdansız çarklarıyla insanlık değerlerini öğütmüştür. Suriye’de yıllardır kan akmaktadır. Körfez Savaşı’ndan beri Irak lime lime doğranmaktadır. Müslümanlar öldürülmektedir. İnsan hayatı ucuzlamıştır. İslam toplumları kana bulanmaktadır. Ortadoğu tabuta yatırılmış, mezara sokulmuştur. Bu içler acısı tabloda herkesin, gelişmiş ve medeni pozlar veren her ülkenin payı, ziyadesiyle hissesi vardır. Diyanet-Sen, her zaman olduğu gibi, milletimizin refah ve huzuruna katkı veren her çabanın yanında olacak üzerimize ne düşüyorsa yapacak, destekleyecektir. Cepheleşme değil, kucaklaşma; Ayrılık değil, buluşma; Kavga değil, uzlaşma hedefimizdir.

Emeğimizi de Ekmeğimizi de Kimseye Çaldırtmayız

2004 yılından bu yana sendikal manada ne elde edilmişse hepsinin Diyanet-Sen’in eseri olduğunu belirten Bayraktutar “Hayal dahi edemedikleri kazanımlarımızı kendilerine mal etmek isteyenler, dün olduğu gibi bugün de, yarın da olacaktır. Toplu görüşmelerde yıllarca dile getirdiğimiz toplu sözleşme masasına taşıdığımız hastanelere din psikoloğu, Orduya din subayı ve son olarak müftülere resmi nikah kıyma yetkisi verilmesi , diyanet akademisi tekliflerimizin gerçekleştiğini görmek bizim doğru yolda olduğumuzu göstermektedir. Ancak, onlar, emeğimizi zayi ettirmeme kararlılığımızla elleri boş dönecek, emellerine ulaşamayacaktır. Biz emeğimizi de, ekmeğimizi de, eserimizi de kimseye çaldırtmayız” dedi.

Onlar Nikah’a Değil Müftünün Kendisine Karşıdır

Mütfülere nikah kıyma yetkisi verilmesine değinen Bayraktutar “Nikâhı ister belediye başkanının görevlendirdiği memur, ister hâkim kıysın, isterse noter kıysın. Gemide kaptan da kıysa, nikâh salonunda müftü de kıysa işlem muteberdir. Şimdi bu yetkiye itiraz edenlerin maksadı başka. Onlar içinde müftü, imam geçtiği zaman kıl olurlar. Karşı çıktıkları husus, müftünün kıyacağı nikâhtan ziyade, müftünün kendisidir. Ayrıca, nikâhı ille de müftüler kıyacak diye bir kural yok; müftüler de kıyabilecek. Önemli olan, kayıtlara geçmesi; ilişkinin gizli, kapaklı gayrimeşru olmaması. Nesebin ve mirasın korunması, hakların kollanması” ifadelerine yer verdi.

Sınavsız Lisans Tamamlama Hakkı Kurum Personelimize Verilmelidir

Diyanet personelinin büyük çoğunluğunun İlahiyat ön lisans mezunu yada halen okuyanlardan oluştuğuna dikkati çeken Bayraktutar “Diyanet İşleri Başkanlığı’nda çalışan 117 bin 861 personelden, yüzde 49’una tekabül eden 57 bin 659’u İlahiyat Ön lisans mezunu, ayrıca ön lisans da okuyan 15 bin personeli de göz önünde bulunduracak olursak, yüzde 50’yi geçen potansiyelle lisans tamamlamaya hazır olan Diyanet İşleri Başkanlığı personelinin, eğitim seviyesinin artması, öz yeterlik algısının gelişmesi ve dış yeterliklerinin kazandırılması gerekmektedir. Bundan dolayıdır ki ısrarla kurum personelimiz için sınavsız lisans tamamlama hakkının verilmesini istiyoruz ve bunun için gerekli girişimlerde bulunmaya devam ediyoruz” dedi.

Başkanlar Kurulu Toplantısına ev sahipliği yapan Diyanet-Sen Mardin Şube Başkanı Abdülkadir Kurtuluş toplantıda yaptığı konuşmada yıllarca bu topraklarda farklılıkları ayrılık sebebi yapmaya çalışanlara inat kardeşçe yaşayacaklarını belirtti. Yıllarca Batı’nın bu topraklarda ırk, mezhep, meşrep, tarikat bahanesiyle insanımızı zehirlemeye çalıştıklarına dikkati çeken Kurluluş “Onların bu ayrıştırmalarına inat bizler kardeş olmaya devam edeceğiz. Müslümanlar olarak yapay hiçbir sınıra izin vermeyeceğiz. Bizim gönlümüze hiçbir suni sınır konamaz, buna asla izin vermeyeceğiz. Meşruiyet içerisinde kalarak hizmet etmeye devam edeceğiz ve ayrılık söylemlerine inat ille de ümmet ümmet diyeceğiz” şeklinde konuştu

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: “Kılıçdaroğlu'nun, iddiaları, ve, Reza, Zarrab, davası, komediye, dönüştü”,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
33
0
2
3
10
15
2
Kasımpaşa
26
0
5
2
8
15
3
Antalyaspor
26
0
5
2
8
15
4
Galatasaray
25
0
4
4
7
15
5
Trabzonspor
25
0
4
4
7
15
6
Yeni Malatyaspor
25
0
4
4
7
15
7
Beşiktaş
25
0
4
4
7
15
8
Atiker Konyaspor
21
0
4
6
5
15
9
Sivasspor
21
0
4
6
5
15
10
MKE Ankaragücü
20
0
7
2
6
15
11
Bursaspor
20
0
4
8
4
16
12
Göztepe
19
0
9
1
6
16
13
Akhisarspor
16
0
7
4
4
15
14
Alanyaspor
16
0
9
1
5
15
15
Kayserispor
15
0
8
3
4
15
16
BB Erzurumspor
14
0
7
5
3
15
17
Fenerbahçe
14
0
7
5
3
15
18
Çaykur Rizespor
11
0
6
8
1
15
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı