Haber Detayı
05 Nisan 2018 - Perşembe 19:01
 
Kayyum İle Kızıltepe Ulaşımında Radikal Değişim
Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman şehir içi ulaşımda yeniliklere devam edildiğini kaydederken, “Nusaybin ilçemizin akabinde Kızıltepe ilçemizde de ulaşımda değişim sağlandı” dedi.
GÜNCEL Haberi


Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım sisteminde başlattığı revizyon devam ediyor. Ulaşımda yapılan çalışmalardan birisi de şehir içi otobüslerin yenilenmesi olarak dikkat çekiyor. Bu kapsamda ilk olarak Nusaybin’de şehir içi otobüslerin değişiminin sağlanmasının akabinde Kızıltepe ilçesinde de değişim için adımlar atıldı. Kızıltepe ve Artuklu arasında hizmet veren 48 şehir içi minibüs yenilendi. Konuyla ilgili olarak bir tören düzenlendi. Kızıltepe şehir içi otobüs terminalinde gerçekleşen törene, Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman’ın yanı sıra protokol üyeleri otobüs sahipleri ve vatandaşlar katıldı.

Vatandaşlarımızın istediği ulaşım modelini yapıyoruz

Şehir içi ulaşımın modern ve çağın gerekleri gözetilerek yenilendiğin belirten Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, “Mardin’imizin en büyük problemleri arasında ulaşımdaki aksaklıklar yer alıyordu. Biz bu nedenle hemen harekete geçerek çalışmalara başladık. Önce şehrin master planını hazırladık. Daha sonra Mardin Toplu Ulaşım Sistemini işler hale getirmeye başladık. İlk olarak Nusaybin ilçemizde çalışmalara hayat verdik. Burada otobüslerimizi yeniledik. İkinci durağımız ise Kızıltepe oldu. Bu konuda Kızıltepe ilçemizdeki otobüs esnafımız ve kooperatifimiz de desteklerini esirgemediler” dedi.

Projelerimizle çağ atlatıyoruz

Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı projeler hakkında da bilgi veren Yaman, “2017 yılında projeler konusunda rekorlar kırdık. 2018 yılı bütçemizin her kuruşunu yine vatandaşlarımıza harcıyoruz. Kızıltepe bu bağlamda bizim en büyük ilçemiz olması nedeniyle yatırımlarımız çok oluyor. Biz Büyükşehir Belediyemizin kurumsallaşmasını sağlıyoruz. Bütün mesaimizi değerli hemşehrilerimiz için harcıyoruz ve yaşanabilir bir Mardin’i inşa ediyoruz. İlimizde hemşehrilerimiz ile yüzyüze görüşüyor ve onları dinliyoruz. Bugüne kadar 200 bin vatandaşımızla yüzyüze konuşarak dinledik ve sorunlara çözüm bulduk. Şimdi “mardinmasa” ekiplerimiz sosyal riski izleme ve önleme projesiyle 800 bin vatandaşımızı dinleyecek ve taleplerini dikkate alacak. Bizim için hemşehrilerimizin duaları çok önemlidir. Bizim dağa taşa harcanacak paramız olmadığını her zaman belirttik ve tüm harcamalarımızı şehrimize akıttık. Vatandaşlarımızdan da bizlere karşı büyük teveccüh söz konusu bu nedenle çok mutluluk duymaktayız” diye konuştu.

"Mardin değişimiyle örnek alınan bir şehir"

Mardin’de değişimden ve gelişimden bahseden Kızıltepe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ahmet Odabaşı, “1 yıllık süre zarfında Mardin ve ilçelerinde akla ve hayale gelmeyecek güzel işler oluyor. Sayın Valimizin önderliğinde belediyecilik anlamında şehrimiz önemli kazanımlar sağlıyor. Bunlardan birisi de ulaşım sistemi ile ilgili yapılan çalışmalardır. Bugün ilçemizde 1 nolu kooperatife ait 100 adet faal olan minibüs ve 15 nolu kooperatife ait faal olmayan 52 adet minibüs birleştirilmiş ve toplam 48 adet 8 metre otobüs haline getirildi. Toplu ulaşım sistemi yeni araçlar ile daha aktif hale gelmiş olacaktır. Kısa zaman sonra elektronik bilet sistemi ile çalışmalar daha da güzelleşmiş olacaktır” şeklinde konuştu.

Ulaşıma modern dokunuşlar

Mardin Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Erol Bese de yapılan çalışmalar ile ilgili bilgi verdi. Bese, “Çalışmalara 2017 yılında başladık. Toplu ulaşım planımızı öncelikle nüfusumuzun çoğunluğunu kapsayan Artuklu, Kızıltepe, Midyat, Nusaybin ve Yeşilli ilçelerini kapsamaktadır. 2018 yılı içinde ikinci aşamada yapılacak diğer ilçelerimiz de bu plana dahil olacaktır. Plan minibüs ve otobüs gibi toplu ulaşım araçlarını kapsadığı gibi ilimizdeki servis araçları ve taksileri de içerisine almaktadır. Vatandaşlarımız ile yaptığımız anketler neticesinde birçok yenilik sağlamakla beraber güzergahları da iyileştiriyoruz. Çalışmalarımız modern ulaşım sistemlerini de entegre ederek devam edecek” ifadelerini kullandı.

Kızıltepe 1 Nolu Kooperatif Başkanı Şeyhmus Gökcen ise yıllardır yolcu taşımacılığında çözülemeyen sorunların projeyle ve değişimle sonlanacağını belirtirken, Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman’a teşekkür etti.

Konuşmaların ardından temsili açılış kurdelesi protokol üyeleri, hat sahipleri ve vatandaşlar tarafından kesildi.

Mardin Arena/Mihdi Aydoğan

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Kayyum, İle, Kızıltepe, Ulaşımında, Radikal, Değişim,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı