Haber Detayı
11 Aralık 2019 - Çarşamba 13:58
 
Kadim Mardin Kültürü Modern Turizm ile Can Bulacak
Artuklu üniversitesi PTT Genel Müdürlüğünden kiralanarak Uygulama Oteli ve Sosyal Tesis olarak kullanılan Şahtana Konağı Turizm Fakültemize devredilerek fakülte öğrencilerine uygulamalı eğitim imkânı sunuldu.
GÜNCEL Haberi


Turizm Fakültesi Gastronomi Bölümü öğrencileri tarafından uygulamalı ders niteliğinde ikramların sunulduğu devir teslim programına;  Rektör Prof. Dr. İbrahim Özcoşar,   Üniversite Genel Sekreteri Mustafa Öztürk, Turizm Fakültesi Dekan Vekili Doç. Dr. Lokman Toprak, Genel Sekreter Yardımcısı M. İkbal Saylık, Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Evindar Yeşilbaş’ın  yani sıra  yerel ve ulusal basın temsilcileri katıldı.

Sosyal Tesis işletmesinin Fakülteye devredilmesi ile Turizm ihtisas üniversitesi olma hedefinin ilk adımının atıldığını belirten Özcoşar;

“Bölgenin kadim şehri olan Mardin’in modern turizm uygulamaları ile şahlanacağına inanıyorum. Mardin Turizminde kültür ve inanç bakımından üst düzey bir çizgi yakaladık.

Kadim kültürümüze ait gün yüzüne çıkarılmamış yemek çeşitleri ile taçlandırılacak olan Otelimizi profesyonel yaklaşımlarla Mardin’in örnek bir tesisi olarak uygulamaya koyacağız.” dedi.

Gastronomi alanında Mardin Artuklu Üniversitesi öğrencilerinin ödül aldığını hatırlatarak konuşmasına devam eden Özcoşar;

“Mardin mutfağının yeni modern yorumlar ile dünyaya tanıtılmasını istiyoruz. Turizm Fakültemizde yer alan Gastronomi Bölümü, Mardin mutfağını zirveye taşıyacak, özgün ve etkin sunum hizmet kalitesine eşlik edecek tarihi mekan ambiyansı ile Osmanlı Saray’ını aratmayacak düzeye taşınacaktır. Enerjik, etkin, dinamik kadromuz, Mardin’in turizm sektörüne akademik bir yorum katarak konaklama inceliklerinin yeniden yapılandırılması sağlayacak ve bölgede  fark yaratacaktır.” şeklinde konuştu.

Üniversite Uygulama Oteli ve Sosyal Tesis İşletmesini devralan Turizm Fakültesi Dekan Vekili Lokman Toprak, 19. Yüzyılda Mimarbaşı Sarkoz Lole tarafından yapılan tarihi binanın özgün mimarisinin bozulmadan restore edilerek turizme açık olarak kullanılmasının Mardin için son derece önemli olduğunu belirterek, fakülte olarak işletmenin kısa sürede uluslararası hizmet standartlarına ulaştırılacağını ve gastronomi alanında ödül alan yemeklerin de misafirlere sunulacağını ifade etti.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Kadim, Mardin, Kültürü, Modern, Turizm, ile, Can, Bulacak,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı