Haber Detayı
03 Ağustos 2019 - Cumartesi 15:52
 
İzmir - Mardin Uçak Seferleri İçin Basın Açıklaması
Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu yönetimi Bugün Mardin Havalimanında yapması beklenen basın açıklamasını güvenlik gerekçesiyle izin verilmeyince federasyon binasında yaptı.
GÜNCEL Haberi


Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu yönetimi Bugün Mardin Havalimanında yapması beklenen basın açıklamasını güvenlik gerekçesiyle izin verilmeyince federasyon binasında yaptı.

Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu yönetimi Bugün Mardin Havalimanında yapması beklenen basın açıklamasını  güvenlik  gerekçesiyle izin verilmeyince federasyon binasında yaptı.

Mardin yerel ve Ulusal basın mensuplarının katıldığı basın açıklamasını MTDF Genel Başkanı Mehmet Şerif Öter basın mensuplarına yaparak bir kez daha tepki gösterdi.

MTDF Basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

 Üç aydan fazla bir süredir İzmir Mardin uçak seferleri iptal edilmiştir.

160 bine yakın Mardinli hemşerilerimiz İzmir’de yaşamaktadır.

 Bazı kaynaklardan alınan bilgilere göre İzmir’de yaşayan yabancı nüfus içerisinde Mardinliler üçüncü sırada yer almaktadır.          Bu oran neredeyse birçok ilin nüfusundan daha fazladır. Takdir ederseniz Anadolu insanları olarak güçlü aile bağları ve memleket sevgisinin gereği olarak sık sık karşılıklı akraba ziyareti gerçekleştiren bir toplumuz.

Bundan üç ay öncesine kadar İzmir-Mardin arası uçak seferleri yapılmaktaydı. Gelen giden uçakların doluluk oranları birçok ilin ortalamasının çok üstündeydi, Hatta ek seferlere ihtiyaç duyulurken mevcut seferlerin iptal edilmesiyle insanlarımız Şanlıurfa ve Diyarbakır uçaklarıyla gidip, gelmeye başladılar. Mardin Şanlıurfa arası gidiş, geliş 400 Km.den fazla Diyarbakır ise 300 Km. ye yakındır. Buda büyük eziyetlere sebep olmaktadır. Ayrıca Allah esirgesin kaza riskini artırmaktadır.

Mardin dinlerin ve dillerin tarihi bir kentidir. Açık müze konumundadır.

Turizm konusunda ciddi yol almışken, uçak seferlerinin iptali, turizmi olumsuz etkilemektedir.

Bundan iki ay önce Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu olarak resmi dilekçe ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına, Mardin Ak Partinin iki sayın milletvekillerimize ve Devlet Hava Meydanları İşletme Müdürlüğüne yaptığımız başvuruda,  sadece Mardin hava limanı yetkilileri tarafından bize dönüş yapıldı. Mardin İzmir arası uçak seferlerinin iptal edilmiş olması Pegasus firması tarafından alınmış bir kararmış.

Türkiye Cumhuriyeti sosyal bir devlettir. Yurttaşlarının temel ihtiyaçlarının teminini sağlamak Devletin asli görevlerindendir.

Ulaşım temel bir ihtiyaçtır

Mardin ve İzmir’de yaşayan bir milyon Mardinli adına Sayın Devlet yetkililerimize sesleniyor ve çağrıda bulunuyoruz. Dünyanın sayılı havayolu şirketleri arasında yer alan Türk Hava Yolları günde bir uçak İzmir Mardin arası sefer yaparsa zor olmasa gerek.  

Biz bu ülkenin vatandaşlarıyız. Devletimiz bizi özel bir havayolu şirketinin insafına bırakmamalı, Pegasus kendi çıkarına bakıyorsa Devletimizde Mardinli vatandaşlarına bakmalıdır. Tıpkı diğer illerimiz gibi.

Her fırsatta kendilerini Mardin’in tek söz sahibi olarak gören sayın kanaat önderleri, işadamları, STK. Temsilcileri ve siyasetçiler lütfen bu konuda ilgisiz, duyarsız kalmayın. 

Gönül isterdi ki bu gün İzmir’deki Mardin STK’larımızla bu sorunun çözümüne katkı sağlamak amacıyla ortak ses yükseltseydik.

Mardin Toplumsal dayanışma federasyonu olarak 60 dernek bileşenimizle Mardin ve Mardin dışında yaşayan tüm Mardinlilerin demokratik, insani, sosyal, kültürel ve toplumsal sorunlarını gündeme getirmeyi ve takipçisi olmayı kendimize görev ve sorumluluk biliriz.

Tek amacımız bu mağduriyetin biran önce giderilmesi ve halkımızın direkt İzmir’e uçması. Şanlıurfa, İzmir arası uçak seferlerini de iptal etmek istediler fakat Şanlıurfa sahipli çıktı, tepki verdiler uçak seferlerini iptal ettirmediler.

Başta Mardin iktidar vekillerimiz ve ildeki idarecilerimiz biran önce bu sorunun çözümü için ilgili yetkililer nezdinde girişimde bulunsunlar. Gerekirse Sayın Cumhurbaşkanımıza gitsinler.

Eğer bu mağduriyet devam ederse Bayramdan sonra Federasyon olarak Ankara’ya gidip, tüm siyasi partilerin grup temsilcilerine durumu ileteceğiz. Bu konuyu TBMM taşıyacağız. Mağduriyet giderilene kadar bunun takipçisi olacağız. Devletimiz koca Mardin havalimanını ulaşım hizmeti için yapmıştır. Pegasus ve diğer özel havayollarının keyfi sefer yapıp, yapmamaları ve çıkarları için olmasa gerek.

Çoğu otobüs firmaları bunu fırsat bilerek bilet fiyatlarını 30 -40 arası yükseltmişler ve otobüslerde bile yer bulma  sıkıntısı vardır.

Bu basın açıklamayı Mardin Havalimanımızda yapmak istedik. Fakat verdiğimiz dilekçemize olumsuz yanıt aldık. Trafik güvenliği açısından, emniyet ve asayiş yönünden uygun olmayacağı gerekçesiyle izin verilmediğinden; Sizleri Federasyonumuzun merkezine davet ettik.

Bu güne kadar toplumsal çalışmalarımızda yanımızda olan basınımız bu günde bizi yalnız bırakmadı. ‘’Denildi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: İzmir, -, Mardin, Uçak, Seferleri, İçin, Basın, Açıklaması,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı