Haber Detayı
29 Ağustos 2019 - Perşembe 20:10
 
İthal edilen gübrenin yarısı Mardin'de üretilecek
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, bir dizi incelemelerde bulunmak ve yatırımları yerinde görmek amacıyla Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal ile birlikte Mardin'e geldi.
EKONOMİ Haberi


Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ı Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Mustafa Yaman, Mardin Milletvekilleri Şeyhmus Dinçel ve Cengiz Demirkaya, kamu kurum müdürleri ve il protokolü karşıladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan beraberinde Cumhurbaşkanlığı Strateji Ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal, Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Mustafa Yaman, Karayollari Genel Müdürü Abdülkadir Uraloğlu, TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, Milletvekilleri Şeyhmus Dinçel, Cengiz Demirkaya ile 1,2 milyar dolar yatırımla gerçekleştirilen ve bin 500 kişinin istihdam edildiği Mazıdağı Metal Geri Kazanım ve Entegre Gübre Tesisleri'nde incelemelerde bulundu.

Süper teşvik paketiyle, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun en büyük yatırımı olan tesiste Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz ile bir araya gelen heyet, bölgeye yapılacak yatırım ve tesisteki üretim hakkında bilgi aldı.

Bakan Turhan, burada yaptığı açıklamada, buradaki fosfatın yanı sıra ülkenin farklı yerlerindeki madenlerde çıkan atık maddelerin de fabrikada işlenerek ekonomiye kazandırılacağını dile getirdi.

İthal edilen gübrenin yarısı Mardin'de üretilecek

Dışarıdan ithal edilen gübrenin yüzde 50'si bu tesiste üretileceğini belirten Turhan, “ Mardin ilimizin ziyaretinde bakanlığımızla ilgili projeleri yerinde denetlemek ve Mardin ilinde önemli bir yatırım olan Mazıdağı gübre fabrikasını inceledik. Bu gübre fabrikası sadece Mazıdağı’ndan çıkan fosfat madeninin değerlendirilmesi ile değil aynı zamanda ülkemizin farklı yerlerinde madenlerde çıkan atık maddelerinde kullanılarak çevreye zarar vermesini önlemek ve bunları tarımda kullanılan gübre haline getirmek için bir entegre tesis. Bu fabrika ülkemizde kürede çıkan bakır cevherinin Samsun'daki bakır işleme tesislerinde işlendikten sonra atık maddesinin buraya getirilip burada bu atıkların içerisinde bulunan diğer metallerinde çevreye atılmadan, sanayimize ve pazarımıza kazandırılması sağlanıyor. Özetle bu tesiste ülkemizdeki gübre ihtiyacını karşılayan yaklaşık dışarıdan ithal ettiğimiz gübrenin yüzde 50'si bu tesiste üretilecek. Bunun değeri yaklaşık 360 milyon dolar” dedi.

Demiryolu müjdesi

Demiryolu altyapının önümüzdeki yılsonu hizmete gireceğini anımsatan Turhan, “Yine diğer tesislerde atık olan malzemenin bir kısmı burada gübrenin ham maddesi olmakla birlikte içindeki bakır, kobalt, gümüş, demir gibi önemli metallerinde bu tesiste sanayiye kazandırılması yapılıyor" diyen Bakan Turhan, “Bunun da değeri yıllık yaklaşık 270 milyon dolar seviyesinde. Biz bu metalleri de yine ithal ederek yurt dışından alıyoruz. Bu tesis ülkemize yılda 600 milyon doların üzerinde bir ithal mamülü kazandırmış oluyor. Döviz girdisini sağlıyor. Bir diğer yandan da atık olarak çevreye her türlü bu ürünü işleyerek mamül hale getiriyoruz. Ben bu entegre yatırımı burada yapan yatırımcımız Mehmet Cengiz'e teşekkür ediyorum. Yine bizim bu tesise bu mamülü taşıyacak olan demir yolu altyapımızda inşallah önümüzdeki yılsonu hizmete girdiğinde bu tesisin ihtiyacı olan diğer tesislerdeki atık malzemelerin naklinde önemli bir hizmet ifa etmiş olacak” diye konuştu.

Bakan Turhan, daha sonra Naci Ağbal, Vali ve Başkan V. Yaman ve beraberindekilerle, Midyat Belediyesi’ne ziyarette bulundu. Belediye Başkanı Veysi Şahin tarafından karşılanan heyet, ardından makam geçerek belediyenin ilçede yaptığı yatırım ve çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Mardin Valiliği’ne ziyarette bulunan Bakan Turhan, Cumhurbaşkanlığı Strateji Ve Bütçe Başkanı Ağbal ve beraberindekiler, Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Yaman tarafından karşılandı. Bakan, şeref defterini imzaladıktan sonra Valilik makamına geçti.  

Turhan ve beraberindekiler son olarak Mardin Büyükşehir Belediyesi ziyaret etti.  Burada Vali ve Başkan Vekili Yaman ile Daire başkanları tarafından karşılanırken yaptığı açıklamada, Mardin’de olmaktan memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: İthal, edilen, gübrenin, yarısı, Mardin'de, üretilecek,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı