Haber Detayı
25 Mayıs 2019 - Cumartesi 13:10
 
İmplantlar Uzun Ömürlü müdür?
Titanyumdan imal edilen, toksik etki göstermediğinden alerjiye neden olmayan implantlar; hafif bir yapısı bulunan, son derece güçlü olan, vücut ile birebir uyumlu olan materyallerdir.
SAĞLIK Haberi


Titanyumdan imal edilen, toksik etki göstermediğinden alerjiye neden olmayan implantlar; hafif bir yapısı bulunan, son derece güçlü olan, vücut ile birebir uyumlu olan materyallerdir.

Ada Dent Çukurambar Diş Hekimi Emre Güneş diş implant tedavisi hakkında şu bilgileri verdi:

Hastada eksik dişlerin mevcut olduğu çeneye uygulanan implant tedavisi esnasında diğer dişlere herhangi bir işlem yapılmasına gerek duyulmaz. İmplantların kemikle kaynaşabilmesi yani vücutla uyum sergileyebilmesi noktasında uzman bir doktora danışılması, tedavide kaliteli bir implant markasının kullanılması ve tedavinin gerçekleştirildiği ortamın hijyenik olması gerekir.

Ağız ve çenede diş kayıplarının mevcut olduğu bölgelerde çene kemik dokusu diğer bölge dokusuna nazaran daha çabuk bir şekilde erir.

Dental implantlar; yerleştirildikleri yani uygulandıkları çene bölgesinde kemiği aktivite ettikleri için kemik erimesi riskini yavaşlatarak, azaltırlar.

İmplant tedavisi; panoramik röntgen ve 3D volumetrik tomografi olarak da isimlendirilen kapsamlı ve detaylı bir ağız içi ve radyolojik muayene ile başlar. Ardından uygun çene kemiği bölgelerine implantlar yerleştirilir.

İşlem esnasında tedavinin uygulanacağı bölge uyuşturulur. Yani tedavi öncesinde hastaya lokal anestezi uygulanır. Böylelikle hasta, tedavi esnasında herhangi bir acı ya da ağrı hmez.

İmplantın yerleştirileceği çene bölgesindeki diş etine ilk olarak minik bir kesi atılır. Ardından özel bir takım aletlerle çene kemiğinde ufak bir oyuk açılır. Bu oyuğun içine implant yerleştirilir ve sabitlenir.

İşlemi takiben diş etine açılan kesi dikilir. Tüm işlemler; lokal anestezi altında gerçekleştiğinden operasyon sonrası hastanın herhangi bir ciddi şikayeti olmaz. Bazen nadirde olsa hastanın yanaklarında şişlik görülebilir. Bu gibi şikayetler, ortalama 1-2 gün içerisinde kendiliğinden geçer.

Operasyon sonrası yaklaşık 5-7 gün içinde dikişler alınır. Ardından kontrol seansı ile hastada iyileşmenin yeterli görülmesi durumunda hastaya geçici protezleri hekim tarafından takılır.

Geçici protezler, genellikle 3 aylık kullanım süresi bulunan, basit protezlerdir. Çene kemiğine yerleştirilen protezin kemikle uyum göstermesi yani biyolojik olarak kemiğe bağlanabilmesi adına yaklaşık 3 aylık bir bekleme süresine ihtiyaç duyulur. 

İmplantlar Uzun Ömürlü müdür?

İmplantlar, diğer protez tedavilerine göre daha uzun ömürlüdürler. Hastanın ağız içi ve diş bakımına maksimum özen göstermesi ile implantların ömrü daha da uzatılabilir.

Avantajları Nelerdir?

İmplant tedavisi ile diğer protez uygulamalarına göre daha iyi sonuçlar elde edilir.

İmplant tedavisinin en önemli avantajlarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

  • Hiçbir şekilde komşu dişlerin kesilmelerine gerek kalmaz. Böylelikle diğer orijinal dişler korunmuş olur.
  • Bu tedavi, çenede kemik erimesi riskini azaltır.
  • Kişiye daha iyi bir ısırma, konuşma ve çiğneme fonksiyonu sunar.
  • Daha estetik ve çarpıcı görünürler.
  • Pek çok proteze göre daha dayanıklı ve daha uzun ömürlüdürler.
  • İmplant uygulaması, son derece güvenilir, rahat ve pratik bir uygulamadır.
  • Çoğu protez uygulamasına nazaran daha ekonomiktirler.

Çukurambar Diş Kliniği Ada Dent
Kaynak: http://www.adadent.com.tr/implant

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: İmplantlar, Uzun, Ömürlü, müdür?,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı