Haber Detayı
01 Mayıs 2018 - Salı 01:48
 
Huawei işletim sistemi geliştiriyor
Ortaya atılan iddialara göre Çinli Huawei kendi mobil işletim sistemini geliştiriyor.
TEKNOLOJİ Haberi


Son aylarda ABD ve Çin arasında yaşanan gerginlik ticari boyuta da sıçramıştı. Özellikle ABD pazarında satış yapan Çinli firmalar bazı ambargolara maruz kaldılar. Bunun en yakın örneği Çinli ZTE'nin başına geldi. ABD Ticaret Bakanlığı tarafından 7 yıl boyunca ülkedeki şirketlerden elektronik komponent alması yasaklanan ZTE şimdi ne yapacağını düşünüyor. Zira bu ambargonun bir sonraki adımı Android işletim sistemine sıçrayabilir. Bu ZTE için büyük bir tehlike zira firmanın akıllı telefonlarında ABD merkezli Google tarafından geliştirilen Android işletim sistemi bulunuyor.

Benzer ambargolar Çinli Huawei için de uygulanıyor. Birçok cihazı ABD'de satılamayan marka ilerleyen yıllarda ZTE'ye uygulanan ambargonun bir benzeri ile karşı karşıya kalma durumunda kullanmak üzere bir işletim sistemi geliştiriyor. Firmaya yakın kaynaklardan alınan bilgiye göre Android alternatifi bu işletim sistemi üzerinde 2012 yılından bu yana çalışan Huawei, epey bir yol katetti. Her ne kadar geliştirilen işletim sistemi Android kadar iyi olmasa da olası bir ambargo sonucu kullanılabilecek bir altyapı sunuyor.

Ancak konu mobil işletim sistemi olduğunda ana sorun geliştirmek değil. Bir uygulama ekosistemi oluşturmak çok daha önemli bir konu. Örneğin Microsoft geçtiğimiz yıllarda Windows Mobile ile kendi işletim sistemini geliştirmişti. Ancak uygulama ekosistemi oluşturamadığı için bu girişim hüsranla sonuçlandı. Benzer şekilde Samsung'un da Tizen isimli bir mobil işletim sistemi bulunuyor. Bazı akıllı saatlerinde bu işletim sistemini kullanan Samsung, Tizen etrafında bir ekosistem kurmaya çalışmadı.

Huawei zor durumda kalırsa elbette bu işletim sistemini kullanacaktır. Ancak işletim sistemini yaygın hale getirmek o kadar kolay değil ve uygulama desteği olmadan başarılı olmak da mümkün değil.

Kaynak: () - Teknolojioku Editör:
 
Etiketler: Huawei, işletim, sistemi, geliştiriyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı