Haber Detayı
12 Eylül 2019 - Perşembe 09:41
 
Ehliyet alacaklar dikkat
Milli Eğitim Bakanlığı, ehliyet alımları için kurs prosedürlerinde önemli değişiklik yaptı. Resmi Gazete'de yayınlanan yönetmelik değişikliğiyle artık ehliyet sınavını geçenler artık 60 gün içinde direksiyon derslerini tamamlamak zorunda
GÜNDEM Haberi


Ehliyet almak isteyenleri ilgilendiren önemli bir değişiklik bugün Resmi Gazete'de yayımlandı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmeliğe göre artık ehliyet sınavından başarılı olan adaylar için sürücü kursları, en geç 5 iş günü içerisinde adayın direksiyon dersi eğitim planlamasını yaparak merkezi sistem olan MTSK modülüne girmek zorunda. Ayrıca ehliyet sınavını kazanan adayların en geç 60 gün içerisinde direksiyon derslerini de tamamlamış olması gerekiyor.

Motosiklet Ehliyeti İçin 4-6 Saat Kriteri

Ayrıca yönetmelik değişikliğinde motosiklet ehliyeti almak isteyenler için de yeni düzenlemeler var. Buna göre "24 yaşını doldurmuş ve deneyim şartı aranmayan "A" sınıfı sürücü belgesi alacak adaylara, direksiyon eğitimi dersinin en az 4, en fazla 6 saatlik kısmı "A2" sertifika sınıfı direksiyon eğitim ve sınav aracında, geri kalan kısmı ise "A" sertifika sınıfı direksiyon eğitim ve sınav aracında yaptırılır." ibaresi yönetmeliğe eklendi. Yani yeni yönetmelik değişikliğiyle artık motor gücü 15 kilovatı geçen ve 3 tekerlekli olan ya da motor gücü 35 kilovatı geçen ve sepetli ya da sepetsiz olan iki tekerlekli motosiklet ehliyeti almak isteyen, direksiyon eğitiminin 4-6 saatlik bölümünü motor gücü 32 kilovatı geçmeyen iki tekerlekli motor veya da 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli sepetli ya da sepetsiz motosiklet ile yapacak. Geri kalan direksiyon eğitimi ise A sınıfı motosiklet ile gerçekleştirilecek.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Ehliyet, alacaklar, dikkat,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı