Haber Detayı
27 Nisan 2018 - Cuma 13:01
 
Dışişleri Bakanlığından AB'ye tepki
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy, AB Komisyonu Başkanı Juncker'in Türkiye'ye ilişkin sarf ettiği sözlere tepki gösterdi.
POLİTİKA Haberi


Dışişleri Bakanlığının resmi internet sitesinde, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy'un, AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker'in Yunanistan Parlamentosu'ndaki konuşmasında Türkiye'ye ilişkin sarf ettiği sözler hakkındaki soruya cevabı yayımlandı.

Aksoy, "AB Komisyon Başkanı Jean-Claude Juncker'in Yunanistan Parlamentosu'nda yaptığı konuşmada ülkemizi ilgilendiren konularda 'birlik dayanışması' kisvesi altında, bilirkişi edasıyla hüküm verme alışkanlığını sürdürdüğünü gördük. Ege ve Doğu Akdeniz’e ilişkin Rum-Yunan tezlerine dayalı bu açıklamalarla AB yetkilileri inanılırlıklarını ve güvenilirliklerini her geçen gün daha fazla kaybetmektedir. Ciddiyetten uzak ve hukuki temelden yoksun bu açıklamaları reddediyoruz." dedi.

Juncker'in, Türkiye'de tutuklu bulunan 2 Yunan askerin "mutlaka serbest bırakılmaları" yönündeki beyanını da hayretle karşıladıklarını kaydeden Aksoy, "Türk yasalarını ihlal eden Yunan askerlerinin bağımsız yargı önünde herhangi bir ayrıcalığı bulunmamaktadır. Canı istediğinde hukuk devleti hatırlatması yapan, çıkarına geldiğinde ise devam eden yargı sürecine müdahale anlamı taşıyan açıklamalardan çekinmeyen bu iki yüzlü anlayışı kınıyoruz." ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Dışişleri, Bakanlığından, AB'ye, tepki,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı