Haber Detayı
07 Mayıs 2019 - Salı 16:09
 
DİKA’dan Yenilikçi Mesleki Eğitime Destek
Midyat Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Dicle Kalkınma Ajansı’nın “Ekonomik Altyapının Geliştirilmesi Mali Destek Programı” kapsamında Ajans’a sunulan “Midyat'ta Mesleki Eğitimle İstihdama Katkı Sağlıyoruz” projesi hayata geçirildi.
GÜNCEL Haberi


Dicle Kalkınma Ajansı’nın (DİKA) “Ekonomik Altyapının Geliştirilmesi Mali Destek Programı” kapsamında, Mardin’in Midyat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Ajans’a sunulan “Midyat'ta Mesleki Eğitimle İstihdama Katkı Sağlıyoruz” projesi uygulanarak Midyat'ta modern teknik altyapıya sahip bir meslek lisesi kazandırıldı.

Projeye 405 Bin Lira Hibe Desteği

Mesleki eğitimde kullanılan geleneksel yöntemlerin yerine yenilikçi yöntemlerin kullanılarak mesleki eğitim kalitesinin iyileştirilmesi ve geliştirilmesinin amaçlandığı projede mesleki eğitimin sağlam temellere oturtulması ile bireylerin gerekli bilgi ve donanıma sahip olarak iş gücü piyasasına dahil olmaları, sanayinin gelişmesine olanak verilecek. Toplam bütçesi 540 Bin lira olan proje, Ajans tarafından yüzde 75 oranında desteklenerek  405 Bin lira  hibe desteği sağlandı.

Projeye ülkeye örnek teşkil olacak

Desteklenen projenin sadece Midyat için değil Ajansımızın faaliyet gösterdiği Mardin, Batman, Siirt, Şırnak’ın içinde yer aldığı TRC-3 bölgesini hatta ülke için örnek teşkil ettiğini belirten DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, “Eğitim sisteminde en büyük eksiklerden biri olan mesleki eğitimde bilgi aktarımına dayalı geleneksel eğitim yaklaşımı yerine proje tabanlı öğrenme gibi yenilikçi yöntemlerin uygulanmasının amaçlanıyor. Bölgemizdeki işsizlik sorununa çözüm üretmek adına, işsizlere meslek kazandırmak, meslek lisesinde eğitim gören öğrencilerin modern bir teknik eğitim alması ve mevcut iş sahibi kişilerin uzmanlaşması sağlanacaktır. Hayatın her alanında hızlı bir yarışı beraberinde getiren yenilikçi yöntemlerin ve güncel teknolojilerin kullanılması büyük önem arz etmektedir.” dedi.

Midyat modern teknik altyapıya sahip bir liseye sahip oldu

Uzman personel yetiştirileceğini aktaran Altındağ: “Proje kapsamında beş ayrı eğitim laboratuvarının donatıları temin edilerek öğrenci ve kursiyerlerin eğitim almalarına hazır hale getirildi. Bunlar Metal İşleri Kaynak Atölyesi, iki adet Bilişim Atölyesi, PLC ve Kumanda Teknikleri Atölyesi, Pano ve Kompanzasyon Montörlügü Atölyesidir. Proje kapsamında 30 adet masaüstü bilgisayar, 4 adet dizüstü bilgisayar, 10 adet değişik tipte kaynak makine ve ekipmanı, 5 adet Pano Tasarımı ve Montajı Eğitim Seti, 10 adet PLC’li Kumanda Eğitim Seti ve 3 adet Kompanzasyon Eğitim Seti 8 adet sınıf dolabı, 80 adet kolçaklı sandalye temin edildi. Böylece PLC ve Kumanda Teknikleri, Kaynak Operatörlüğü, Pano ve Kompanzasyon Montörlügü eğitimlerinin verilebilmesi için gerekli teknolojik altyapı kuruldu. Yeni kurulan üç eğitim laboratuvarında; 46 öğrenciye 40 saatlik PLC ve Kumanda Teknikleri Eğitimi, 46 öğrenciye 40 saatlik Pano Tasarım ve Kompanzasyon Montörlügü Eğitimi, 40 kursiyere 40 saatlik Tehlikeli ve Çok Tehlikeli İşlerde Kaynakçılık Eğitimi olmak üzere toplam 132 kursiyere altı grupta eğitim verildi. Proje sayesinde bundan sonra yenilikçi yöntem ve uygulamalarla iş gücü piyasasının istediği mesleki becerilere sahip kaynakçılık alanında yetkin kaynakçı argon kaynakçılığı, gaz altı kaynakçılığı ve sualtı kaynakçılığı gibi kalifiye personel ve PLC ve Kumanda Teknikleri ile Pano ve Kompanzasyon Montörlügü alanında uzman personel yetiştirilecektir. Sonuç olarak Midyat ilçesi modern teknik altyapıya sahip bir meslek lisesine sahip oldu.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: DİKA’dan, Yenilikçi, Mesleki, Eğitime, Destek,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı