Haber Detayı
19 Şubat 2019 - Salı 13:19
 
DİKA Almanya Uluslararası Organik Tarım Fuarında
Almanya´da düzenlenen 2019 BİOFACH Uluslararası Organik Tarım Fuarı´na, Dicle Kalkınma Ajansı faaliyet gösterdiği TRC3 Bölgesi´ndeki illerle birlikte katıldı.
GÜNCEL Haberi


Almanya´da düzenlenen 2019 BİOFACH Uluslararası Organik Tarım Fuarı´na, Dicle Kalkınma Ajansı faaliyet gösterdiği TRC3 Bölgesi´ndeki illerle birlikte katıldı.

Her yıl düzenlenen “BİOFACH Uluslararası Organik Tarım Fuarı 2019” Almanya´nın Nürnberg kentinde bu yıl 30. kez gerçekleştirildi. Ege İhracatçılar Birliği çatısında 39 Türk firmasının katıldığı Fuar´a dünyanın dört bir tarafından toplam 2.589 firma katıldı. Fuar´da organik gıda, organik içecekler ve bunların işlenmesinde kullanılan alet ve teçhizatlar sergilendi. Katılımcı ve ziyaretçiler, dört gün boyunca organik tarım endüstrisindeki son gelişmeleri takip etme fırsatı buldular.

Fuar´da Mardin, Siirt, Batman ve Şırnak ileri  tanıtıldı

Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) Bölge Kalkınma İdaresi (BKİ) ile Dicle Kalkınma Ajansı, Karacadağ Kalkınma Ajansı ve İpekyolu Kalkınma Ajansı arasında imzalanan protokol çerçevesinde, bu Ajansların faaliyet gösterdiği bölgelerde organik tarım yapan paydaşlar ile birlikte Fuar´da büyük ilgi gördü.

Fuara katılan firmalarda uluslararası geçerliliğe sahip ekolojik ürün sertifikası sahibi olma şartı arandı. Buradaki temel amaç GAP Bölgesindeki organik tarım üreticilerinin ulusal ve uluslararası pazarlarda rekabet güçlerinin artırılmasına yönelik iş birliği geliştirmelerine katkıda bulunmaktır.

Bu kapsamda Bölge´de üretilen organik tarım ürünlerinin dünyaya tanıtılması ve uluslararası iş birlikleri kurulması açısından BIOFACH Fuar´ı önemli bir yere sahiptir. Ajans standına gelen ziyaretçilere ve diğer fuar katılımcılarına Bölge ürünleriyle ilgili bilgiler Ajans uzmanları tarafından verilerek; potansiyel iş birliği gerçekleştirilebilecek firmalarla iletişim bilgileri paylaşıldı.

Yöresel ürünler büyük ilgi gördü

 Fuar genelinde sergilenen ürünler arasında taze gıda, dondurulmuş gıda, unlu mamuller, atıştırmalıklar, tatlılar, hububat, sürülebilir kremalar, bal, şarküteri, meze, diyet gıda, bebek maması, besin takviyeleri gibi perakende satılan temel gıda ürünleri ziyaretçilerin dikkatini çekti.

Bununla birlikte deterjanlar, doğal kozmetik malzemeleri, farmasötik müstahzarlar, tekstil, evcil hayvan mamaları, tohum ve bitkiler vardı. Ayrıca ev aletlerini kapsayan işleme, paketleme, sonlandırma ve satış ekipmanları teknolojileri ile hammadde vb. üreten firmalar stantları ile fuarda boy gösterdi. Fuar, organik üretim yapan üreticileri sektör paydaşlarıyla bir araya getirme ve ilgili teknolojilerin paylaşılması konusunda uluslararası boyuta sahip bir organizasyon olduğu dile getirildi.

Tüketiciler açısından değerlendirildiğinde, organik olarak üretilen yiyecekleri Fuar, organik üretim yapan üreticileri sektör paydaşlarıyla bir araya getirme ve ilgili teknolojilerin paylaşılması konusunda uluslararası boyuta sahip bir organizasyondur. Tüketiciler açısından değerlendirildiğinde, organik olarak üretilen yiyecekleri geniş bir yelpazede deneyebildikleri ve sektördeki gelişmeleri izleyebildikleri bir fuar oldu.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: DİKA, Almanya, Uluslararası, Organik, Tarım, Fuarında,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı