Haber Detayı
18 Eylül 2019 - Çarşamba 10:22
 
DEDAŞ: “Elektrik borcu olanlara elektrik verilmeyecek”
Dicle Elektrik, sulama birliklerinin borçlarının 464 milyon, 403 bin 374 liraya ulaştığını açıklayarak borcu bulunan birliklere elektrik verilmeyeceğini duyurdu.
GÜNDEM Haberi


Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak illerine dağıtım hizmeti veren Dicle Elektrik, bazı belediyeler gibi sulama birliklerinin de tükettikleri enerji bedelini ödememeleri yüzünden sıkıntı yaşandığını ve bölgede bulunan 25 sulama birliğinin, enerji şirketine olan borcu 464 milyon, 403 bin 374 liraya ulaştığı açıkladı. Bunun üzerine Dicle Elektrik, borçlu birliklere ödeme yapıncaya kadar elektrik vermeme kararı aldığını duyurdu.

Dağıtım bölgesinde 2013 yılındaki özelleştirme sırasında yüzde 80’e dayanan kayıt dışı elektrik tüketimini gerçekleştirdiği altyapı çalışmaları ve sıkı denetim sonunda yüzde 60’ın altına indirmeyi başarıldığına dikkat çeken Dicle Elektrik, bölgede 2 milyar liranın üzerinde yatırım gerçekleştirdi. Ancak enerji şirketi, halen Türkiye ortalamasının üzerinde olan kayıt dışı tüketimin yanında ödenmeyen borçlar nedeniyle faaliyetlerini sağlıklı biçimde yerine getirmekte zorlanıyor. Bazı belediyelerin uzun süredir ödemediği içme suyu pompa istasyonlarına ait milyonlarca liralık borcun ardından, bölgedeki birçok sulama birliğinin ödenmeyen elektrik borcunun da neredeyse yarım milyar liraya ulaştığı belirlendi.

Borcunu ödemeyen birliğe elektrik yok

25 sulama birliğinin güncel toplam borcu 464 milyon 403 bin 374 lira olduğunu duyuran Dicle Elektrik yetkilileri, bu durumun sürdürülebilir olmadığına dikkat çekerek, önümüzdeki sezon borcunu ödemeyen birliklere kesinlikle elektrik enerjisi verilmeyeceğini açıkladılar.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: DEDAŞ:, , “Elektrik, borcu, olanlara, elektrik, verilmeyecek”,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı