Haber Detayı
05 Mart 2020 - Perşembe 08:17
 
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: "İdlib'de ateşkes sağlanmalı"
​Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı’na ilişkin bir basın toplantısı düzenledi.
GÜNDEM Haberi


Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, toplantıya ilişkin yaptığı açıklamada, Suriye’deki gelişmeler sonucunda bir sığınmacı krizi ile karşı karşıya olunduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın şöyle konuştu:

"Bugün Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlık ettiği Kabine Toplantısında iç güvenlik, dış güvenlik konuları ele alındı. Ticaret Bakanlığımızın, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın da kendi konularıyla ilgili sunum ve değerlendirmeleri oldu.

Kalın, "Özellikle güvenlik noktasında da hem Suriye’de yaşanan gelişmeler hem terörle mücadele hem Doğu Akdeniz ve Libya’daki gelişmelere detaylı bir şekilde ele alındı. Bu bağlamda da Millî Savunma Bakanlığımızın, İçişleri Bakanlığımızın ve İstihbarat Başkanımızın sunumları oldu." dedi.

Erdoğan-Putin görüşmesi

İdlib'de ateşkesin sağlanması gerektiğini vurgulayan Kalın, "Moskova’ya giderken ki bizim temel çerçevemiz, daha önce Rusya Federasyonu’yla imzaladığımız İdlib mutabakatı çerçevesinde acilen bir ateşkesin sağlanmasıdır. Burada 2018 yılında yaptığımız bu mutabakat çerçevesinde İdlib çatışmasızlık bölgesindeki ihlallerin bir an önce sona erdirilmesi temel beklentimizdir. Böylece hem üzerinde mutabık kalınan bu anlaşma hayata geçirilecek, hem çatışmalar sonlandırılacak, hem de mülteci krizinin aşılması noktasında da önemli bir adım atılacaktır. Bizim Rusya’yla kapsamlı ilişkilerimiz var, bu konuda özellikle İdlib’de yaşanan hadiseler çerçevesinde bir ortak anlayışla bir mutabakata varma ümidiyle gidiyoruz. Ama buraya giderken dediğim gibi Türkiye’nin pozisyonunun son derece açık ve net olduğunu da bir kez daha ifade etmek istiyorum." ifadelerini kullandı.

Göçmenler

"İdlib'de bir mülteci krizi ile karşı karşıyayız." diyen Kalın, "Külfet paylaşımı olmazsa herkesin yükü artar. Mülteci anlaşmasının temel hükümleri uygulanmalıdır. Türkiye'ye verilen sözler yerine getirilmedi. Önümüzdeki günlerde görüşmeler devam edecek. Artık Türkiye'nin de kapasitesinin bir sınırı vardır. Burada hem İdlib ve Suriye meselesine çözüm ararken aynı zamanda Türkiye'ye verilen sözlerin yeri getirilmesi de gerekiyor." şeklinde konuştu.  

"Kapıların açılması meselesi yaşadığımız sürecin bir mihengi noktasıdır." diyen Kalın, "Cumhurbaşkanımız bu konuyu birkaç yıldır dile getirmektedir. Karşı tarafın da bu insanları alma mecburiyeti vardır. Şimdi uygulamaları görüyoruz. Sınırda, aradaki bölgedeki mültecilere yapılan muameleleri görüyoruz. Avrupalıların bu yaşananlar karşısında nasıl tavır alacağı büyük önem taşıyor. Bugüne kadar 100 bin civarında mülteci almış olan Yunanistan'a yüz milyarca euro veren AB'nin 4 milyon civarında mülteciye ev sahipliği yapan Türkiye'ye bürokrasiden bahsetmesi çifte standarttır. Biz mültecileri hiçbir zaman siyasi şantaj konusu olarak görmedik. Biz yüz binlerce insana kapılarımızı gönüllerimizi açtık. Ama külfet paylaşımında adımlar atılmadığı müddetçe bizim bu yükü taşıma gücümüz kalmamıştır."

Barış Pınarı Harekatı

Kalın, "Suriye'nin doğusunda terörle mücadelemiz kararlı bir şekilde devam ediyor. Gündemin sıcaklığı içerisinde biz İdlib'e yoğunlaşırken Suriye'nin doğusundaki bölgelerde bir istikrar ve sükunetin olduğunu gözardı etmememiz lazım. Suriyeliler Türkiye'nin kontrolü altındaki bölgelerde olmak istiyorlar." dedi.

Libya'daki gelişmeler

Toplantıda Libya'daki gelişmelerinde ele alındığını belirten Kalın, "Süreci çok açık ve net görüyoruz. Meşruiyeti olmayan Hafter yönetiminin sivilleri nasıl hedef aldığını görüyoruz. Hafter'e karşı uluslarası toplum ortak bir tavır sergilemezse bu ihlallerin devam edeceği açıktır. Biz oraya askeri eğitim ve danışmanlık hizmeti veriyoruz. Libya'daki sürece ve çatışmaya bir denge gelmiştir. Biz Libya hükümetinin ve vatandaşının yanında olmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Corona virüs salgını

Kalın, Çin'de ortaya çıkan ve dünyada hızla yayılan Corona virüs ile ilgili tedbirlerin alındığını ifade ederek şunları söyledi: "Giderek yayılan bu virüsle ilgili çok ciddi tedbirler alındı. Dün Cumhurbaşkanımızın başkanlığında bir toplantı yapıldı. Burada şuana kadar alınan tedbirler gözden geçirildi. Türkiye'de şu ana kadar bir vaka görülmedi. Vatandaşlarımızın özellikle Sağlık Bakanlığı'nın uyarılarına dikkat etmesi ve uyması gerekiyor." 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Cumhurbaşkanlığı, Sözcüsü, Kalın:, "İdlib'de, ateşkes, sağlanmalı",
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı