Haber Detayı
11 Mart 2020 - Çarşamba 13:30
 
"Corona virüse karşı en önemli önlem hijyen"
Corona virüsüne karşı gereken tedbirlerin alınması için çalışmalar devam ederken Artuklu İlçe Sağlık Müdürlüğü çalışanları tarafından okullarda öğrencilere yönelik ‘Kişisel Hijyen’ konulu eğitimler veriliyor
SAĞLIK Haberi


Türkiye’de ilk defa ortaya çıkan Corona Virüs vakası ardından Sağlık bakanlığı 81 ilde gereken tedbirlerin alınması için talimat gönderdi. Özellikle okularda öğrencilere yönelik hijyen temizliği ve öğrencilerin elerini sabunlu su ile yıkanması konusunda çeşitli talimatlar verildi.

Mardin İl Sağlık Müdürü Dr. Saffet Yavuz, Corona virüsüne karşı gereken tedbilerin alınması için çalışmalar devam ettiğini belirterek, bu kapsamda Artuklu İlçe sağlık Müdürlüğü çalışanları tarafından okullarda öğrencilere yönelik  ‘Kişisel Hijyen’ konulu eğitim verildiğini söyledi.

Corona  virüs için alınacak önlemlerin önemli olduğunu belirten Yavuz, “Hasta ile temas etmeden önce ve sonra mutlaka su ve sabunla el yıkamak, ölü veya canlı enfekte olduğu düşünülen hayvanlarla temaslardan kaçınmak önem taşır. Öksürürken ve hapşırırken burun ve ağız bölgesinin bilek bölgesinin içine kapatılmasına özen gösterebiliriz. Solunum yolu ile bulaştığı için özellikle şüpheli olan bölgelerden gelen yolculara mutlaka enfeksiyon hastalıkları taraması yapılması gerekir” dedi.

Türkiye’de alarm verici bir belirtinin olmadığını ifade eden Yavuz, Dünya globalleşti ve uçaklarla her yere seyahat edilebiliyor. Bu nedenle bulaşma ihtimali yüksek ülkeler arasında konumlanıyoruz. Zaten ilk vaka da ortaya çıktı.Vatandaşların virüse karşı gereken hassasiyeti göstermeleri gerekir.

CORONA VİRÜSÜNÜN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Corona virüs ailesinin genel olarak yaptığı belirtilerin görüldüğüne dikkat çeken Yavuz,, şunları söyledi:“Genel olarak yaptığı belirtiler hep solunum yolu sistemi üzerine. Grip, soğuk algınlığı, zatürre gibi hastalıkların temel belirtilerini gösteriyor. Herhangi ekstra bir farklılık yok. Sadece bu hastalık biraz daha ağır geçiriliyor ve ortak belirtisi ateş. Uçaklardaki enfeksiyon kontrolleri de aslında ateş takibi. Hastalardaki ateşi ölçüyorlar ve yüksek ateşi olan, solunum sistemi rahatsızlıkları belirtisi taşıyan hastaları karantinaya alıyorlar. Ateş tipik bir bulgu ve bunun üstüne de solunum sistemi eklenebiliyor. Yeni bir salgının gelmesinden korktuklarını belirten vatandaşların bazıları virüsten korunmak için kalabalık ortamlardan uzak durduğunu ve hijyene dikkat ettiklerini söylüyor.

Corona virüsüne karşı şunları yapmak gerekir

"Ellerin su ve sabunla yıkanmasının ve kapı kolu, telefon, klavye gibi ortak kullanılan, sıkça dokunulan nesnelerin sıkça dezenfekte edilmesi gerektiğini söyleyen Yavuz,” , Corona virüsünden korunmak için önemli adımları açıkladı. "

YÜZE, AĞZA, BURUNA YIKANMAMIŞ ELLERLE DOKUNMAYIN

El dezenfektanı da kullanmalıdır. Yüze, ağza, buruna yıkanmamış ellerle asla dokunmamalıdır. Hasta insanlarla yakın temasta bulunmamalı. Kapı kolu, telefon, klavye gibi ortak kullanılan ve sıkça dokunulan nesneleri sıkça temizlemeli ve dezenfekte edilmelidir. Öksürük ve hapşırık sırasında ağız mendil ile kapanmalı, sonrasında mendili atıp el yıkanmalı. Hastayken evden çıkmamalı ve dinlenilmesi gerekiyor.

CORONA VIRÜSÜ NASIL BULAŞIYOR?

Hasta kişiyle yakın mesafeden konuşma, bulaşmaya neden olabiliyor. Virüsün olduğu yüzeylere, cisimlere temas ettikten sonra elleri yıkamadan ağız, burun göze temas etmek de hastalığa neden oluyor. Yani Coronavirus diğerleri gibi öksürme ve hapşırma kaynaklı damlacık yoluyla bulaşıyor denilebilir.

Hastalarda 39 dereceyi bulan yüksek ateş, öksürük ve nefes darlığı ile seyrettiği, boğaz ağrısı, burun akıntısı da gözlenen şikayetler arasında yer alıyor. Orta-ağır bir tablo olarak kendini gösteren hastalık sağlıklı genç bireylerde daha hafif seyrediyor. Ancak yaşlı ve akciğer hastalığı, kanser, diyabet gibi hastalıkları olan grupta ağır seyrediyor ve ölümler gözleniyor.

“ERKEN TIBBİ YARDIM ALIN”

Son 14 gün içinde salgının kaynaklandığı veya görüldüğü ülkelere seyahat edenler veya bu ülkelere gidip-gelen kişiler ya da tanı almış bir hastayla aynı ortamda bulunmuş kişiler dikkatli olsun. Ateş, öksürük ve nefes alma zorluğunuz varsa doktora başvurun. Erken tıbbi yardım alın. Hastalıkla mücadele en önemlisi ise kişinin bu hastalığa karşı kendini iyi koruması gerekir. Hijyene dikkat etmesi ve iyi beslenmesi gerekir.”

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: "Corona, virüse, karşı, en, önemli, önlem, hijyen",
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı