Haber Detayı
24 Aralık 2019 - Salı 12:30
 
Çocuk alerji ve immünoloji uzmanı hasta kabulüne başladı
Mardin Devlet Hastanesinde çocuk alerji ve immünoloji uzmanı Murat Cansever hasta kabulüne başladı.
SAĞLIK Haberi


Çocuk alerji ve immünoloji uzmanı Murat Cansever Mardin Devlet Hastanesi’nde hasta kabulüne başladı. Göreve başlayan uzman doktor Murat Cansever ile birlikte Mardin’deki kamu hastanelerinde ilk kez çocuk alerji ve immünoloji dalında bir doktor görev almış oldu.

Devlet Hastanesinde oluşturulan çocuk allerji ve immunoloji ünitesi hakkında bilgi veren uzman Doktor Murat Cansever, “Ünitemizin fiziki koşulları; 1 hasta muayene polikliniği, 1 allerji test odası, 1 solunum foksiyon test odası, hasta muayene odası her haftanın Cuma günleri alerji testleri ve provokasyon testleri için kullanılacaktır. Kliniğimizde çocukluk çağında görülmekte olan alerjik ve immünolojik hastalıkların tanı, tedavi ve takibi, kanıta dayalı tıp verilerine dayanarak güncel rehberler ışığında yapılacaktır. Çocuk Alerji ve İmmunoloji alanında ileri tetkik ve tedavi gerektiren hastaların 3.basamak sağlık kuruluşlarına sevki ve yönlendirmesi yapılacaktır. Çocuklarda alerjik veya alerjik olmayan astım, tekrarlayan hışıltı atakları, alerjik rinit, besin alerjileri, ilaç alerjileri, ürtiker çeşitleri, angioödem, alerjik egzema gibi deri alerjileri, anafilaksi gibi alerjik hastalıkların tanı, tedavi ve takipleri yapılmaktadır” dedi.

Hastalar düzenli olarak takip edilmekte

Klinikte allerjik hastalıkların yanı sıra, çocuklarda sık hastalanmaya neden olan bağışıklık sistemi eksiklikleri ile ilgili hastalıkların tanısal testleri, takip ve tedavileri de yapılmakta olduğunu söyleyen Cansever, “Bağışıklık eksikliği tanısı alan hastalar düzenli olarak kliniğimizde takip edilmekte, gerekli görüldüğü takdirde ayaktan tedavi ünitesi’nde damardan antikortedavisi verilebilmektedir. Ciddi bağışıklık yetmezliği olup ileri tetkik ve tedavi gerektiren hastalar 3.basamak sağlık kuruluşlarına sevki ve yönlendirmesi yapılacaktır. Allerji deri testleri, ilaç/ besin karşılaştırma testleri, solunum fonksiyon testleri ve allerjenlerle aşı tedavilerinin uzman doktorumuz denetiminde ve aracılığıyla yapıldığı Çocuk Allerji Test Odası ve ayaktan tedavi hizmetlerinin verildiği hastanemiz zemin katında ayaktan tedavi ünitesi bulunmaktadır. Gün içinde ayrıca diğer polikliniklerden veya servislerden istenen konsültasyonlar değerlendirilmektedir” ifadelerini kullandı.

Alerjik çocukları olanlara uyarıda bulunan ve alerji belirtilerine dikkat edilmesi gerektiğini belirten Cansever şunları söyledi:

“Allerjik hastalıkların belirtileri çocuklarda ciltte kaşıntı, kızarık kabarıklıklar, şişlikler, egzema gibi cilt bulguları şeklinde; uzun süren tekrarlayıcı kuru öksürük, nefes darlığı, göğüste duyulan hırıltı/hışıltı veya sıkışma hissi gibi solunum belirtileri şeklinde; burunda kaşıntı, akıntı, peş peşe hapşırık, burun tıkanıklığı gibi burun belirtileri şeklinde; gözlerde kaşınma, sulanma ve kızarıklık gibi göz belirtileri şeklinde veya karın ağrısı, ishal, kusma, kakada kan/mukus görülmesi gibi sindirim sistemi belirtileri şeklinde olabilmektedir.”

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Çocuk, alerji, ve, immünoloji, uzmanı, hasta, kabulüne, başladı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı