Haber Detayı
11 Haziran 2019 - Salı 15:57
 
Çiftçilerden Yol Kenarlarına Sigara İzmariti Atmayın Çağrısı
Mardinli çiftçiler sigara izmaritlerinin yol kenarlarına atılması sonucu artan yangınlara karşı duyarlılık çağırısında bulundu.
GÜNCEL Haberi


Mezopotamya'nın en verimli topraklarını bünyesinde bulunduran Kızıltepe ovasının tamamında hasat başlamadan çeşitli nedenlerle çıkan yangınlarda binlerce dönüm ekili alan kül oldu. Özellikle son zamanlarda yol kenarlarına yakın bölgelerde bulunan ekili tarlalarda çıkan yangınların nedeni olarak sigara kullanan vatandaşlar tarafından atılan izmaritlerin neden olduğunu belirten Mardinli çiftçiler, yol kenarlarına sigara izmariti atmaması çağrısında bulundu.

Ekin hasadının başlaması dolayısıyla, anız yakma girişimlerinin de arttığını aktaran çiftçiler, ekinlerini hasat eden bazı çiftçilerin tarlasının çevresinde gerekli önlemleri almadan anız yaktığını ve bunun sonucunda da ekili alanlarında zarar gördüğünü dile getirerek bu tür girişimlerde bulunan çiftçilerinde cezalandırılmasını istediler.

Özellikle tarihi İpek yolunu kullanan sürücülerden sigara izmariti konusunda dikkatli olmasını isteyen çiftçiler, geçim kaynakları olan ekinlerin hasat etmeden yanmasından endişeli olduklarını dile getirirken anız yakmanın toprakta bulunan suyun buharlaşmasına, çevre kirliliğine ve hava kalitesinin düşmesine sebep olduğunu belirttiler.

Anız yangınlarının doğaya ve canlılara zarar verdiği belirten Mardin İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri,  “Vatandaşların tarlalarda ekin biçildikten sonra kalan anızları yakmaları birçok tahribata yol açmaktadır. Toprağın ve doğal yetişen bitkilerin verimliliğinde rol oynayan birçok canlı ve endemik yapı, anız yakma nedeniyle yok olmaktadır. Sadece daha kolay çift sürmek için yakılan anız nedeniyle doğa zarar görmektedir. Anız artıkları toprağı soluksuz bırakmakta ve rüzgarla dağıtılmasından dolayı kirliliğe yol açmaktadır. Anız yakma beraberinde birçok riski de içermektedir. Yangın bu risklerin başında gelmektedir. Çevresel felaketler ve yangınlar olmaması için anız yakılmalarına karşı vatandaşlarımızı duyarlı ve sorumlu davranmaya davet ediyoruz” açıklamasında bulundular.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Çiftçilerden, Yol, Kenarlarına, Sigara, İzmariti, Atmayın, Çağrısı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı