Haber Detayı
11 Mayıs 2018 - Cuma 21:36
 
Bu eklentileri hemen silin!
Siber korsanların Chrome tarayıcısının eklentilerini kullanarak 100 binden fazla bilgisayara sızdıkları ortaya çıktı.
TEKNOLOJİ Haberi


Google'ın tarayıcısı Chrome'a eklenti yükleyerek farklı özellik ya da fonksiyonlar kazandırılabiliyor. Ancak bu eklentiler zaman zaman kullanıcıların başına bela oluyor. İşte bu sorunlardan biri de geçtiğimiz günlerde ortaya çıkarıldı. Radware siber güvenlik şirketi araştırmacıları tarafından ortaya çıkarılan saldırının geçtiğimiz ay başladığı tahmin ediliyor. Hacker’ların mağazaya sızdırdıkları 7 virüslü eklentinin Google tarafından kaldırıldığı ancak aradan geçen sürede 100 binden fazla kullanıcının bilgisayarına sızıldığı açıklandı.

Radware, saldırılardan etkilenenler arasında küresel bir üretici firmanın iyi korunan ağının da bulunduğunu açıkladı ancak şirketin ismini paylaşmadı. Sızılan bilgisayarlardaki özel bilgileri toplayan korsanlar, ayrıca kripto para madenciliği yapıyor

Geride kalan 8 aylık süreçte siber korsanlar virüslü Chrome eklentileriyleGoogle’ın güvenlik sistemini alt etmeyi ve popüler tarayıcıyı kullanan sistemlere sızmayı başardılar. Google sözcüsü, 7 virüslü eklentinin Chrome Web Store mağazasından kaldırılmasının yanı sıra, virüslerden etkilenenChrome tarayıcıların da uzaktan temizlendiğini açıkladı.

İşte o eklentiler

Her ne kadar Google bu eklentileri kaldırdığını ve tarayıcıları uzaktan temizlediğini açıklamış olsa da bunları yükleyenlerin hala tehlikede olabileceğini unutmamak gerekiyor. Eğer siz de aşağıdaki eklentileri Chrome'a yüklediyseniz hemen kaldırmayı unutmayın. Bu eklentiler kişisel bilgilerinizi çalabileceği gibi bilgisayarınızı yasadışı işler için de kullanabilecek bir potansiyale sahip. Aşağıdaki eklentiler tarayıcınızda kuruluysa hemen kaldırın:

  • Nigelify
  • PwnerLike
  • Alt-j
  • Fix-case
  • Divinity 2 Original Sin: Wiki Skill Popup
  • keeprivate
  • iHabno

Bu eklentilerden biri bile tarayıcınıza yüklüyse hemen kaldırın. Bu konuyu kesinlikle ihmal etmeyin.

Kaynak: () - Teknolojioku Editör:
 
Etiketler: Bu, eklentileri, hemen, silin!,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı