Haber Detayı
13 Mayıs 2019 - Pazartesi 12:04
 
Belediyeden ‘Siyah Sürüngen Böceği’ Uyarısı
Mardin Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı halk arasında, ‘siyah sürüngen böceği’ olarak da adlandırılan böceğin öldürülmemesi uyarısında bulundu.
GÜNCEL Haberi


kapsamında son dönemde yağış miktarı ile birlikte ortaya çıkan ve halk arasında, ‘siyah sürüngen böceği’ olarak da adlandırılan böceğin vatandaşlar tarafından öldürülmemesi uyarısında bulundu.

Sağlık İşleri Daire Başkanı Mehmet Zeki Ayaz, yaptığı açıklamada, bu yıl yağış miktarına bağlı olarak ortaya çıkan ve halk arasında ‘siyah sürüngen böceği’ olarak da adlandırılan böceğin vatandaşlar tarafından öldürülmemesi gerektiğini belirtti.

“Böceğin öldürülmemesi gerekir”

“Bu böcekler zararlı böceklerin larvalarını yiyerek insan sağlığına zararı olmadığını, faydalı olduğu bilinmelidir” uyarısında bulunan Ayaz, “Siyah sürüngen böcek, hiçbir hastalık taşımıyor olup aksine hastalık yapan başta ziraat zararlıların yumurtasıyla beslenerek zirai mücadeleye de yardımcıdır. Akşam saatlerinde özellikle ışığa yönelerek evlerimize giren bu böceklerin öldürülmemesi gerekir” dedi.

İlaçlama çalışmalarımız devam ediyor

Böceklerin yaşam alanından uzaklaşması için ilaçlama çalışmalarını sürdürdüklerini aktaran Ayaz, şunları söyledi: “Vatandaşların talebi üzerine Sağlık İşleri Daire Başkanlığımız tarafından ilaçlama yapılarak böceğin yaşam alanında uzaklaştırılması çalışmaları devam ediyor. Yurttaşlarımızdan sineklik ve benzeri şekilde önlem almasını öneririz. Bu böceklerin 15 güne kadar yer altına girmesi beklenmektedir.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Belediyeden, ‘Siyah, Sürüngen, Böceği’, Uyarısı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı