Haber Detayı
25 Aralık 2019 - Çarşamba 21:43
 
Bayat ekmekler hünerli ellerde lezzetlere dönüştü
Mardin’in Kızıltepe ilçesinde kadınlar el ele veriyor, bayat ekmeği değerlendiriyor sloganı ile düzenlenen yarışmada kadınlar bayat ekmekten birbirinden lezzetli yemekler yaptı. Yemeklerin lezzeti kadar sunumları da jüri üyelerinden tam not aldı.
GÜNCEL Haberi


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde devam eden sıfır atık projesine destek vermek adına,Kızıltepe Kaymakamlığı ve Kızıltepe Belediyesi ortak çalışmalarıyla “Kızıltepe Kadını el ele veriyor, bayat ekmeği değerlendiriyor” sloganı ile yemek ve tatlı yarışması düzenledi.

“Kızıltepe Kadını el ele veriyor, bayt ekmeği değerlendiriyor” sloganı ile düzenlenen yemek ve tatlı yarışmasında jüriliği Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Hüseyin Çam, eşi Dilek Çam, Mardin Kadın ve Aile Daire Başkanı Mehtap Bingül, Yöresel Tatlar ve Dobelan Derneği Başkanı Hikmet Ölçer yaptı. Çok Amaçlı Toplu Merkezi (ÇATOM), Aile Destek Merkezi (ADEM), Aile Destek Merkezi (ADEM) 2 ve Halk Eğitim Merkezi arasında düzenlenen yarışmada 4 kurum kıyasıya yarıştı. Yarışmaya katılan 8 yarışmacı bayat ekmek ile yaptıkları yemek ve tatlılarda hünerlerini sergiledi.  Yemek ve tatlıların sunumu yapıldıktan sonra her bir yemeğin ve tatlının hikayesi yapan kişi tarafından anlatıldı.

‘Sıfır Atık Projesinde Kızıltepeli Kadınlar Olarak Bizde Varız’

Programda konuşan Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Hüseyin Çam, eşi Dilek Çam programın önemine değindi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın öncülüğünde oluşturulan sıfır atık projesine, Kızıltepeli kadınlar olarak bizlerde varız diyen Çam: “Buna ilk önce bayat ekmeğimizi değerlendirerek başlayalım istedik.  Atıp savuran israf eden bireyler değil bayat ekmeğimizi değerlendiren israfı önleyen bu bilinci oluşturan bireyler olduğumuzu göstermek adına bugün burada bulunmaktayız. Bizler bu bilincin farkındayız ve inşaallah hep beraber bu bilinci herkese aşılayacağız.” dedi.

Yarışmadaki yemek kategorisinde Halk Eğitim Merkezi’nin yapmış olduğu Bayat Aşı yemeği birinci olurken, tatlı kategorisinde ise Aile Destek Merkezi (ADEM) 2 yapmış olduğu İncirli Ekmek tatlısı birinci oldu. Program yarışmada dereceye girenlere ödülleri takdim edilerek son buldu.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Bayat, ekmekler, hünerli, ellerde, lezzetlere, dönüştü,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı