Haber Detayı
10 Nisan 2018 - Salı 13:59
 
Başbakan Yardımcısı Fikri Işık: Kimyasal saldırı cezasız kalmamalı
BAŞBAKAN Yardımcısı Fikri Işık, Suriye'de Duma ve Doğu Guta'da kimyasal silah kullanıldığı iddiaları için "Kimyasal saldırının hiçbir şekilde cezasız kalmaması gerekir.
POLİTİKA Haberi


Rusya'nın özellikle Esad'ı koruma güdüsüyle yaptığı açıklamalar Rusya'ya da ciddi zarar veriyor" dedi.

Yeni Dünya Vakfı'nın 22'nci Vakıf Meclisi İstişare ve Değerlendirme Toplantısı, Antalya'nın Serik ilçesine bağlı Belek bölgesindeki bir otelde başladı. Toplantıya katılan Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, gazetecilerin, Suriye'de Şam yakınlarındaki Doğu Guta'da cihatçıların elindeki son kent olan Duma'da Suriye rejimi ve destekçilerinin sivillere karşı kimyasal silah kullanarak katliam yaptıkları iddiasına ilişkin sorusunu yanıtladı. Fikri Işık, savaşta masum insanların ölmesinin kabul edilemez bir durumken kimyasal silahla bunun insanlık suçuna dönüşmesini Türkiye'nin hiçbir zaman ve şartta kabul etmeyeceğini söyledi. Türkiye'nin bu konudaki tavrının net olduğunu kaydeden Işık, ilgili kuruluşları olayların araştırılması için davet eden ilk ülke olduğunu aktardı.

'HİÇBİR ŞEKİLDE CEZASIZ KALMAMASI GEREKİR'

Fikri Işık, "Maalesef güçlüler gücünü doğru yer ve zamanda bu tip olayların önlemesi için kullanmadığı sürece olayların yaşanması engellenmeyecek. İlk kimyasal silah kullanıldığında gereken müdahale yapılmış olsaydı daha sonra hayatını kaybeden binlerce insan belki bugün aramızda olacaktı. Zararın neresinden dönülse önemlidir. Bu son kimyasal saldırının da hiçbir şekilde cezasız kalmaması gerekir. Bu konuda Birleşmiş Milletler amasız fakatsız, hiçbir bahaneye özellikle başvurmadan sorumluları cezalandırmalı. Rusya'nın özellikle Esad'ı koruma güdüsüyle yaptığı açıklamalar Rusya'ya da ciddi zarar veriyor. Sonuçta orada ölenler insan, dolayısıyla hiçbir gerekçeye sığınılmamalı. Sorumluların bir an önce bunu bir daha yapmamaları için caydırıcı önlem alınmalı" diye konuştu.

'İNSANLIK DOLU DİZGİN BİR BELİRSİZLİĞE GİDİYOR'

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Antalya'nın Serik ilçesine bağlı Belek bölgesindeki bir otelde düzenlenen Yeni Dünya Vakfı'nın 22'nci Vakıf Meclisi İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nda konuştu. Dünyanın yeni çağda bulunduğunu aktaran Bakan Işık, bu çağın her şeyi baştan sona değiştirdiğini kaydetti. Çağın hayat ve iletişim tarzını, sosyal ilişkileri değiştirdiğini belirten Işık, "Bu çağda özellikle öyle büyük tehlikelerle karşı karşıyayız ki; bu problemlerin farkına varırsak ve çözüm üretebilirsek var olacağız. Yoksa dünya büyük bir felakete gidiyor. İnsanlık doludizgin bir belirsizliğe doğru gidiyor" dedi.

FACEBOOK ÖRNEĞİ

Yaratıcı teknoloji denilen yıkıcı teknolojilerin hayatın içine öylesine girdiğini, bunlardan sıyrılmanın mümkün olmadığını belirten Fikri Işık, gelinen noktada bilgisayarların yetmediğini kaydetti. Teknolojinin büyük fırsatlarının yanı sıra büyük tehlikeleri olduğunu belirten Işık, yakın zamanda skandalla gündeme gelen Facebook'un adını vermeden sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kişisel verileri toplayan bir firmanın, o verileri birilerine siyasi amaçla kullanmak üzere sattığı ortaya çıktı. İnsanların ne kadar korumasız olduğu, böyle bir skandalla dünyanın gündemine geldi. Bir ülke, uzaydaki uyduyu lazerle vuran silah geliştirdiğini söyledi. GPS sistemi çalışmazsa ne uçaklar uçar, ne de askeri hiçbir işlem yapılamaz. GPS uydularla sağlanır. Dünyadan uyduları vuran bir silahın yapıldığını düşünün, bütün sistemler çalışmayacak. Bu çağ çok önemli fırsatları sunuyor ama çok büyük tehditlerle insanlığı karşı karşıya bırakıyor. Bu çağ öyle bir çağ ki; ya insanlık toptan yok olacak ve felakete gidecek, ya da insani değerler hakim olacak ve teknolojinin imkanlarını kullanarak insani fıtrata dayalı değerlere geri dönecek."

YAPAY ZEKA MI NÜKLEER SİLAH MI DAHA TEHLİKELİ?

Nükleer silah ve yapay zekadan hangisinin daha tehlikeli olduğunun tartışıldığını aktaran Işık, yapay zekanın nükleer silahlardan daha tehlikeli olduğu fikrinin yabana atılmaması gerektiğini söyledi. Fikri Işık, "Kendi değerlerimize bir nesli yetiştirmezsek o zaman dünyanın sonu felaket olur. Kendini yok etmeye programlamış bir insan topluluğunun evreni ve dünyayı nereye götüreceği belli" dedi.

'MUTLUYUZ DERSEK ÇAĞIN ESİRİ OLURUZ'

Değerler eğitiminin vazgeçilmez olması gerektiğini kaydeden Fikri Işık, Yeni Dünya Vakfı'nın bu değerlere sahip çıkmasını istedi. Fikri Işık, "Değerler eğitimine insani değerler hakim olmazsa, dünya bir yok oluşa gidecek. Değerler eğitimi ve dijital okur yazarlığı bizim önceliklerimiz arasına koyma zorunluluğu var. Ya çağın esiri olacağız ya çağa hükmedeceğiz. Çalışmazsak, kendi evrenimizde mutluyuz dersek, çağın esiri oluruz" diye konuştu.

Kaynak: (DHA) - Demirören Haber Ajansı Editör:
 
Etiketler: Başbakan, Yardımcısı, Fikri, Işık:, Kimyasal, saldırı, cezasız, kalmamalı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı