Haber Detayı
13 Nisan 2018 - Cuma 12:07
 
Bakan Kurtulmuş: Mardin Kalesi'ni Öncelikli Hale Getireceğiz
Mardin Kalesini ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, burada görev yapan askerlerden kale hakkında bilgi aldı. Kurtulmuş, incelemelerde bulunduğu Mardin Kalesi'nin turizme açılması ile ilgili yaptığı açıklamada, bakanlık bütçesinin kısıtlı olmasına rağmen Mardin Kalesi'ni öncelikli sıralamaya yerleştireceklerini söyledi.
GÜNCEL Haberi


Burada kendisine ikram edilen sezonun ilk çağlasını da yiyen Bakan Kurtulmuş, gazetecilerin kalenin ne zaman açılacağı ile ilgili sorularına cevap verdi. Bakan Kurtulmuş, "Bu kalenin ihya edilmesi, bu caminin yeniden ihya edilmesi, buradaki kültürel varlıkların yeniden onarılması ve özellikle de Mardin Kalesi'nin sivil halka ziyarete açılması, Mardin'in önemli öncelikli turistik hedeflerinden birisi olması gerekir. Bakanlık olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İnşallah önümüzdeki yıldan itibaren bu kalenin imar ve restoresi için ilgili ödenekleri de bir şekilde çıkarıp çalışmaları başlatacağız. Sahip olduğumuz bu güzellikleri sonraki nesile daha düzgün bir şekilde aktarabilmenin gayreti içerisinde olmamız lazım. İnşallah Mardin'in tarihi dokusunu güçlendirir kuvvetlendiririz." dedi.

Bir gazetecinin "Kaleyi açmanın bir süresi var mı?" sorusuna cevap veren Kurtulmuş, "Tabii önce niyet ve imkan meselesi. İmkanlarımız olsa bunu yarın sabahtan itibaren başlatırız. Ama nihayetinde bakanlığımız çok kısıtlı bütçe ile hareket eden bakanlıklardan biri. Türkiye'nin ne yazık ki her bölgesinde yüzlerce, binlerce onarılmayı, restore edilmeyi bekleyen eserlerimiz var. Bunları onarmak için çok az ödenek ayırabiliyoruz. Bunları restore etmek için bir sıraya koyuyoruz. Ama Mardin Kalesi'ni öncelikli hale getirmemiz lazım. Mardin kentine yapılacak en iyi hizmetlerden birinin bu olacağını düşünüyorum." diye konuştu.

Bölgede terörle mücadelede gelinen noktada huzurun ve sükunetin sağlandığını vurgulayan Kurtulmuş, bunun en güzel göstergelerinden birinin Mardin'e dışarıdan gelecek ziyaretçi sayısında gerçekleşecek artıştan gördüklerini ifade etti. Mardin'in kültür ve turizm canlılığını artırmak için de hükümet olarak üzerlerine düşen her türlü desteği vermeye ve katkıda bulunmaya hazır olduklarına değinen Kurtulmuş, Mardin halkı ve yöneticileriyle beraber olduklarını göstermek için burada olduklarını bildirdi.

Bu topraklarda barış ve huzuru sağlamak için mücade verdiklerine değinen Bakan  Kurtulmuş, "Mardin'de yaşayan bir Arap'ın Kürt'ten, bir Türk'ü, Arap'tan ve Kürt'ten, bir Müslümanı Mardin'de yaşayan bir Süryani'den, aynı sokakta komşu iki esnaf ve yan yana yaşayan iki aileyi birbirinden ayıran nedir? Bunların arasına fitne sokmaya, aralarını açmaya kimsenin gücü yetmez. Biz Anadolu topraklarında kardeşlik, barış ve esenlik mücadelesi veriyoruz ve sonuç alıyoruz. İnşallah alacağız. Biliyoruz ki halkımız bizden yanadır" ifadesini kullandı.

Kaynak: (DHA) - Demirören Haber Ajansı Editör:
 
Etiketler: Bakan, Kurtulmuş:, Mardin, Kalesi'ni, Öncelikli, Hale, Getireceğiz,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı