Haber Detayı
31 Ağustos 2019 - Cumartesi 12:52
 
Bağlardaki salkım güvesine karşı biyolojik mücadele sürüyor
Mardin'in Ömerli ilçesinde üzüm bağlarında salkım güvesine karşı yürütülen biyolojik mücadele kapsamında son parazitoit salınımı yapıldı.
EKONOMİ Haberi


Ömerli Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü tarafından hazırlanan GAP İdaresi tarafından kabul edilen, belediyenin desteklediği, "Bağlarda Salkım Güvesine Karşı Biyolojik Mücadele Projesi" kapsamında Taşlıca Mahallesinde 100 dekarlık bağ alanında salkım güvesine karşı biyolojik mücadele çalışmaları çerçevesinde son parazitoit salınımı gerçekleştirildi.

Adana Biyolojik Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü katkılarıyla finansmanının yüzde 90'ı GAP Bölge Kalkınma İdaresi tarafından yüzde 10'u ise Ömerli Belediyesi tarafından karşılanan projenin uygulama süresinin 2 yıl olduğu belirten Ömerli Tarım ve Orman İlçe Müdürü Hüseyin Kahraman, “Ömerli İlçemizde 55 bin dekar bağ alanı bulunmakta olup ortalama üzüm rekoltemiz 28 bin ton yaş üzüm olarak gerçekleşmektedir. Bağ Salkım güvesi bağ alanlarımıza en çok zarar veren bir zararlı olup bu zararlıya karşı mücadele için her üretim sezonunda 4-6 kez kimyasal mücadele verilmesini gerektirmektedir. Bu zararlıya karşı etkin bir kimyasal mücadele yapılmadığında üzüm salkımlarında yüzde 45- 92 arasında değişen oranlarda zarar oluşmaktadır. Yapılan kimyasal mücadeleler sonucunda taze ve kuru olarak tüketilen üzümlerde hem önemli oranda pestisit kalıntısı oluşmakta ve insan sağlığını tehdit etmekte hem kimyasal mücadele bağcılarımıza büyük maliyet girdilerine neden olmakta hem de bağ alanlarımızda doğal olarak bulunan yararlı organizmalara da zarar vermektedir. Ekosistem tahrip edilmektedir. Biyolojik Mücadele yöntemi ile tuzaklar kurularak bağ salkım güvesinin gelişim süreci takip edilmekte ve monitör tuzakta görüldüğünde ilk parazitoid salınımı ve müteakibine 1.,2. ve 3.döle karşı parazitoidler bağ alanlarına salınarak bağ alanlarımıza önemli oranda zarar veren salkım güvesi bu parazitoidler(faydalı böcek) tarafından yenilerek güvenin üzüme zarar vermesinin önüne geçilmektedir” dedi.

Projeyle bağcıların biyolojik mücadeleyle tanıştırılması ve buluşturulmasının amaçlandığına dikkat çeken Kahraman, “Biyolojik mücadele projemiz 2 yıl sürecek olup bu proje ile bağcılarımızın biyolojik mücadele ile tanıştırılıp buluşturulması amaçlanmıştır. Hedefimiz 2020 yılında tüm Ömerlili bağcılarımızın üzüm salkım güvesine karşı biyolojik mücadeleye geçmelerini sağlayarak hem daha ucuza hem de kalıntısız ve çevreye zararı olmayan bir mücadele yöntemini çiftçilerimize kabul ettirmektir” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Bağlardaki, salkım, güvesine, karşı, biyolojik, mücadele, sürüyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı