Haber Detayı
30 Nisan 2018 - Pazartesi 23:55
 
AK Parti Mardin Teşkilatı 'Vefa' Programında Bir Araya Geldi
Ak Parti Mardin teşkilatında geçmiş dönemlerde çeşitli kademelerde yöneticilik yapan ve görev alan teşkilat üyeleri ve yeni dönem ile eski dönem Milletvekilleri vefa programında bir araya geldi.
POLİTİKA Haberi


AK Parti Mardinİl Başkanlığınca, İl, ilçe teşkilatları ve yeni ile eski dönem Milletvekileri Alihansoy Düğün Sarayı tesislerinde düzenlenen vefa yemeğinde bir araya geldi.

Gerçekleştirilen programla kuruluşundan bu yana AK Parti teşkilatlarına hizmet veren il başkanları, milletvekilleri, il ve ilçe yöneticileri ile belediye başkanları, belediye meclis üyelerini bir araya getirdi.

Programa AK Parti Milletvekilleri Orhan Miroğlu, Ceyda Bölünmez Çankırı, Ak Parti MKYK Üyesi,Siyasi ve Hukuki işler başkan yardımcısı Zeynep Alkış, AK Parti Mardin il Başkanı Nihat Eri, İl Kadın Kolları Başkanı Hülya Hakimoğlu, AK Parti Mardin eski il başkanı Mehmet Ali Dündar, AK Parti Millletvekili aday adayı ve Artuklu Ak Parti eski İlçe Başkanı Olcay Sekizkardeş, Milletvekili Orhan Miroğlu’nun eşi Canan Miroğlu, geçmiş dönem milletvekilleri, geçmiş dönemlerde meclis üyesi, il yönetim kurulu üyesi, ilçe yönetim kurulu üyesi, kadın kolları yöneticisi ve gençlik kolları yöneticisi olarak görev yapanlar, bazı milletvekilleri aday adayları ve çok sayıda partili katıldı.

Kuran-ı Kerim Tilaveti başlayan programda Ak Parti'nin kuruluşundan bugüne kadar yapılan çalışma ve hizmetlerin anlatıldığı sinevizyon gösterimi sunuldu.

Programın açılış konuşmasında AK Parti Mardin teşkilatının kuruluş sürecine değinen AK Parti Mardin İl Başkanı Nihat Eri, “AK Parti 2001’de yeni bir parti olarak kuruldu. Ama aslında hiçte yeni değildi. Yahya Kemal’in dediği kökü mazide olan bir partiydi.  Hem geçmişi vardı, hem o günü temsil ediyorum hem de geleceğe hitap ediyordu. Bizler filen bu süreci yaşadık. AK Parti kurarken biz kırmızı çizgi olarak arkadaşlarımıza şunu söyledik; arkadaşlarımıza dedik biz siyasi bir çizgiyi temsil ediyoruz ve bu siyasi çizgiyi bizden başka temsil edenlerde var. Bu çatı altında hep onlara saygı duyacağız dedik. AK Parti çatısı altında sevgili abimiz Fehimi Adak’a değerli Necmettin Erbakan’a karşı hep saygılı olacağı ve o saygımızı kuruduk.  Bizler böyle bir başlangıç yapmıştık. O zaman ki Mardin şimdi ki Mardin gibi değildi. Parti binası arıyorduk yer bulamıyorduk. Birde bize karşı bir bakış açısı vardı. Bazıları ne olur ne olmaz istediğimiz yere gelmiyordu. Biz o zaman mütevazı şartlarda siyaset yapmaya çalışıyorduk. ”dedi.

“Ak parti iktidarı Mardin’i çok farklı noktalara taşıdı”

Ak parti iktidarının Mardin’i çok farklı noktalara taşıdığını söyleyen Eri, “2001 yılından bu yana olan yolcuğumuzdan çok büyük başarılar elde ettik. Mardin AK Parti olarak başarılar elde ettik. Mardin’i bir yerden alıp başka bir yere getirdik. Mardin âdeta AK Parti ile yeni ve modern bir hürriyette kavuştu. Biz milletvekili olarak görev yaparken Mardin’de toplantı yapmak için sadece bir yer vardı. O da Cumhuriyet Meydanına yakın belediyenin düğün salonuydu. Mardin’de tüm toplantılar ve kongrelerimiz burada yapılırdı. Mardin o küçük salona âdeta mahkumdu. Ama 16 yıllık Ak parti iktidarı Mardin’i çok farklı noktalara taşıdı. 2001 yıllarında Mardin’e gelen turistler konaklama yer olarak Diyarbakır’ı seçiyorlardı. Gidip Diyarbakır’da konaklıyordu gelip Mardin’i geziyorlardı.  Ya da Mardinliler misafirperver olduklarından misafirlerini kendi evlerinde misafir ediyorlardı. Ama şimdi binlerce yatak kapasitesi olan, onlarca salonu olan, üniversitesi olan, su, yol sorununu çözmüş, modern hastaneleri, okulları olan büyük modern bir Mardin var. Bunda yüzde yüz AK Parti’nin damgası, mührü vardır.  AK Parti girdiği bütün seçimlerde Mardinlilerden önemli destek aldı. Mardin’i şimdi kadar bir düzüne milletvekiliyle temsil etti. Ve bütün milletvekillerimiz birbirinden bayrağı devralarak Mardin’e hizmet etti. Bugün köylere gittiğimiz zaman artık başımız dik, alnımız açık her alanda ne yaptığımız ortada, sorulan her soruya rahatlıkla cevap veriyoruz.” diye konuştu.

“Gül’den bizim adayımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan kardeşimdir demesini çok beklerdim”

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün adaylık açıklamasına değinen AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, “AK partinin Türkiye’nin siyasi tarihine kendisini altın harflerle nakşetmiş çok kıymetli siyasi bir hikayesi var. Ve bu siyasi hikayeye Mardin ve Türkiye’nin bütün illerinde çok kıymetli katkılar sunmuş bugün hala hayatta olan, aramızda olan o katkılarını hala sürdüren, elini taşın altına koymaya devam eden çok değerli Ak partili kardeşlerimiz var. Elbette ki onların bu siyasi hikayeye sundukları katkı hiçbir zaman unutulmayacak.  Unutulmayacak çünkü vefa dediğimiz şey İstanbul’da bir semtin adı değil. Evet İstanbul’da Vefa isminde bir semt var hata meşhur bozacısı da var. Ama biz tabi ki farklı bir şeyden bahsediyoruz. Siyasetteki vefa duygusundan bahsediyoruz.  Bu duygu ile aslında tarihin çarkını döndürdüğüne inanmamız lazım.  Vefa duygusu öyle birşey ki geçen hafta bu vefayı şahsen kendi adıma Sayın Abdullah Gül’den çok görmek isterdim.  Değerli kardeşim Abdullah Gül bizim Cumhurbaşkanı adayımızdır gibi geçmişte söylenen bir lafa Cuma günü hutbeden sonra ben başka bir gün açıklama yapacağım diyen Sayın Gül’ün bizim adayımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan kardeşimdir demesini hakkeden çok beklerdim. Bu olmadı, olmadı ama bu siyasi hikaye kendi kimliğinden, ağırlığından, itibarından hiçbir şey kayıp etmedi. Evet, bu hikaye yola en güçlü şekilde devam edecek. Yeni bir seçime giriyoruz. Bizler burada olur, olmayız bunun hiçbir kıymeti yok.  Aday oluruz, olmayız bunun da hiçbir kıymeti yok.  Ama önemli olan Türkiye’yi önümüzdeki dönemde yönetecek olan insanların milletten yetki almak için Ak partiye teveccühlerini nasıl büyütebileceğimiz, Ak partinin yüzde 50’in üzerinde 51 tabi ki bizler için barajdır. Ama yüzde 55, 60’lara kadar giden bir oy oranına nasıl kavuşacağı gerçeğidir.  Bu yüzden Cumhur ittifakı Türkiye’nin siyasi tarihinde yani bizimle Milliyetçi hareket Partisi arasındaki mutabakatın sonucu olarak meydana gelen Cumhur ittifakı bizim yine bu siyasi hikayemizin belli bir tarihi dönemeçten en kıymetli kararlardan ve sonuçlardan biri olmuştur.” ifadelerini kullandı.

“Doğu ve Güneydoğu’da MHP problemi yok”

Cumhur ittifakında Milliyetçi Hareket Partisi’nin varlığının Doğu ve Güneydoğu’da bir problem olmadığının altını çizen Miroğlu, “Milliyetçi hareket Partisi varlığının Doğu ve Güneydoğu’da sanki bir problemmiş gibi yansıtmaya çalışıyorlar. Bunu tabi ki çok konuşacağız. Aslında öyle bir problem yok. Bu bir algı operasyonudur. Burada çok muhafazakâr Kürt aydını, kardeşlerimiz var. Aynı şekilde muhafazakâr Arap kardeşimiz de var. Sanki muhafazakâr seçmenimiz bizim bu ittifaka karşı bir tutum içerisindeymiş gibi yansıtıyorlar. Bunun gerçeklikle bir alakası yok. Ve biz her defasında şunu söylüyoruz;  diyoruz ki Milliyetçi Hareket Partisi ile kurduğumuz ittifak Cumhur ittifakıdır. Biz ne Ak partinin programında ne Milliyetçi Hareket Partisinin programında ortaklaşmış değiliz. Her iki partiden bildikleri anlayışta, bildikleri siyasi öngörüleriyle şüphe olmazsın yollarına devam edecekler. Ama bu ittifakın doğurabileceği önemli sebeplerden biri de hep eleştiri konusu olan seçim barajının bir bakımdan aşılmasıdır. Bilindiği gibi HDP başta olmak üzere birçok partinin seçim barajı problemi var. Ve problemi aşıp aşamayacakları hiçbir şekilde belli değil. Aslında biz demokratik birşey yaptık. Ve dedik ki baraj sorunu yaşayan partiler bir araya gelerek bu sorunlarını aşabilirler. Ama sahada karşılaştığımız gerçeklik bizim bu önemli ittifakımızı çarpıtarak MHP’yi deyim yerindeyse Kürtlere düşman göstererek Kürtleri yine aynı şekilde MHP’ye düşman gibi göstererek bir taktik izleniyor. Bu taktiği göreceğiz seçim atmosferinde hiçbir karşılığı olmayacaktır. Tabi bölgede bizim yarışacağımız parti bellidir. Bunu şimdiden konuşmak, görüşmek ve tartışmak lazım. Muazzam bir kırılma yaşadıklarını bu PKK’a denilen terör örgütünün hem Türkiye’de hem de Ortadoğu’da paradigmasının çöktüğünü her defasında söyleyip durduk. Şimdi Cumhuriyet Halk Partisi merkezli bir anlayış ile ve ona bağlı bir takım irili, ufaklı küçük sol gruplarla bu hareketi yeniden toparlamaya çalışıyorlar. Siyasette vefa nasıl bakıyorsak siyasi programlarına herhangi bir partinin de evet bu hafıza üzerinden bakmamız lazım. Bu hafıza bu partinin bölgede vatandaşımız için hiçte iyi şeyler yaptığını açık bir şekilde ortaya koyuyor. Vekalet savaşlarının bir parçasına dönüşmüş bir hareketin arkasında sürüklenip gitmenin, ve bu sürüklenmeyi hala içlerine sindirenlerin sandıktan hiç kimseden oy istemeye hakları olmadığını kanaatindeyim. Ama bakıyoruz ki tam tersi bir durum var.” dedi.

“Gittiğimiz her yerde Selahattin Demirtaş’ı hatırlacağız”

HDP heyetinin Mardin ziyaretinde HDP’li bir milletvekilinin yaptığı açıklamayı anımsatan Miroğlu, “Geçen Mardin’i ziyaret eden heyet şöyle bir açıklama yaptı; AK Partililer sizden oy isteseler onlara Selahattin Demirtaş’ı hatırladın dedi bir HDP’li vekil. Bende şunu söylüyorum; çok doğru evet biz gideceğiz herkesten oy isteyeceğiz ve bilhassa Selahattin Demirtaş’ı hatırlatacağız. 6-7 Ekim olaylarını hatırlatacağız. Kızıltepe’de insanların kendi araçlarında yakılmasını hatırlatacağız. 50-51 vatandaşımızın Selahattin beyin yaptığı çağrı sonucu hayatını kaybetmesini hatırlatacağız. Ve elbetteki 9’a yakın ilçe ve 2 tane şehir merkezinin işgal eden bu örgütte çağrılar yapıp duran, Kürt gençlerine hendekleri koruyun hendekler sizi özgürleştirecek diyen Sayın Selahattin Demirtaş’ı hatırlatacağız. Hodri meydan diyoruz. Hafıza buysa bu hafızaya halkımızı davet edeceğiz.” açıklamasında bulundu.

“Kılıçdaroğlu cesaret edemediği için aday olamıyor”

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun cesaret edemediği için Cumhurbaşkanı adayı olamadığını söyleyen Miroğlu, “Cumhuriyet Halk Partisine bakıyorsunuz bir alemler. Mecliste tanıdığımız milletvekili arkadaşlarımız var. Yani baş başa kaldığımız zaman gayet doğru şeyler söylüyorlar ama bakıyorsunuz kameralar karşısına geçtikleri zaman bambaşka şeyler. Geçen haftaya kadar çok beklenen Cumhurbaşkanı adaylarını bir türlü açıklanmadı. Açıklamak zor çünkü siyasi hikayeye sahip bir liderleri yok. Onun için açıklayamıyorlar. Kimi söyleyesinler. Kimi söyleseler handikabı var. Tanımlamışlar işte; demokrasiye bağlı olacak, ekonomiyi bilecek, şu olacak, bu olacak bu özellikleri Cumhuriyet Halk Partisi milletvekilleri içerisinde aramak beyhudedir. Çatı adayı formülü de tutmayınca şimdi kara kara düşünüyorlar. Düşünüyorlar ama çok ileri sözlerde söyleyemeden duramıyorlar. Özgür Özel beyefendi diyor ki biz adayımızı açıklayacağız öyle bir aday açıklayacağız ki Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı çıldırtacak bir aday olacak. Açıklayın da çıldıralım. Yani hakkeden şu adayınızı bir görelim de çaldıracak mıyız, akılımız daha mı gelişecek ona bir bakalım yani. Yok öyle bir şey. Öyle bir adayları filanda yok aslında. Kılıçdaroğlu cesaret edemiyor aday olamıyor. Çünkü kaybedeceğini biliyor.  Kayıp ettiği zaman Cumhuriyet Halk Partisine bir komplo sonucu gelen Kılıçdaroğlu seçimi kaybettiğinde Cumhuriyet Halk Partisinin bir kuş misali elinden uçup gideceğinin farkında. Bu yüzden adaylık meselesi hala Cumhuriyet Halk Partisinin gündeminde ve çok şükür ki Recep Tayyip Erdoğan gibi ne siyasi hikayesi ve bu hikayeyi ilmik ilmik örmüş bir liderleri var ne de dışardan bulabildikleri bir siyasi figür var.” şeklinde konuştu.

Ak Parti MKYK Üyesi, Siyasi ve Hukuki işler başkan yardımcısı Zeynep Alkış’da programda bir konuşma yaptı.

Program çekilen toplu fotoğraf ile son buldu.

Mardin Arena/Ataullah Öncü - Abdullah Yılmaz

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: AK, Parti, Mardin, Teşkilatı, 'Vefa', Programında, Bir, Araya, Geldi,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı