Haber Detayı
27 Mayıs 2019 - Pazartesi 13:59
 
Ak Parti Mardin İl Teşkilatı'ndan 27 Mayıs Açıklaması
AK Parti Mardin İl Teşkilatı, 27 Mayıs askeri darbenin yıldönümü nedeniyle bir basın toplantısı düzenledi.
GÜNCEL Haberi


AK Parti Mardin İl Başkanlığı İl İnsan Hakları Kurulu Başkanlığı tarafından 27 Mayıs 1960 askeri darbesinin yıl dönümü dolayısıyla basın açıklaması yaptı.

AK Parti Mardin İl Başkanlığı önünde düzenlenen basına açıklamasına İl başkanı Faruk Kılıç, AK Parti Artuklu İlçe Başkanı Serdal Bağış, İl Gençlik Kolları Başkanı Ahmet Özkan, Kadın Kolları Başkanı Hülya Hakimoğlu, il ve ilçe yönetimleri ve 'Millet ne derse o', 'Bu dava millet davası' 'Halkın adamı Menderes', 'Söz milletin  karar milletin', 'Baskılara söz eğmeyen lider',  yazılı dövizler taşıyan partililer katıldı.

Parti adına açıklamayı AK Parti Mardin İl İnsan Hakları Birim Başkanı Mahir Karaboğa. 27 Mayıs 1960 askeri darbesinin, Türk milletini tepeden dizayn etmeye çalışanlarca yapılan cumhuriyet döneminin ilk darbesi olduğunu söyledi. 27 Mayıs'ın; demokrasiye, insanlığa ve vicdanlara yönelik büyük bir ihanet olduğunu kaydeden Karaboğa, seçilmiş bir başbakanın idama mahkum edilmesiyle de Türkiye'nin demokrasi tarihine silinmez bir leke oluşturulduğunu belirtti.

Adnan Menderes'in dönemin tek partili CHP yönetimine karşı rekor bir oyla iktidara geldiğini, Menderes ve yol arkadaşlarının kısa zamanda gerçekleştirdikleri projelerle Türkiye’ye çağ atlattığını ifade eden Mahir Karaboğa, “Seçilmiş bir başbakanın idama mahkum edilmesiyle demokrasi tarihimizde silinmez bir leke oluşturan 27 Mayıs Darbesi, ilerleyen süreçte askeri otoriteye, milli iradeyi silah zoruyla tahakküm altına alma imkanının kapılarını da açmıştır. Dönemin tek partili CHP yönetimine karşı rekor bir oyla iktidara gelen Adnan Menderes ve yol arkadaşları, kısa zamanda gerçekleştirdikleri projelerle Türkiye’ye çağ atlatmıştır. Milli ve manevi değerlerimizi Anadolu topraklarından silmeye çalışan tek parti CHP’sinin antidemokratik uygulamalarını izale eden merhum Menderes, özellikle din ve vicdan özgürlüğü adına atığı adımlarla milletimizin gönlünde taht kurmuştur. Tek parti rejiminin en büyük ayıplarından olan Türkçe ezanı özüne döndürerek, Anadolu’nun dağında taşında, havasında suyunda Ezan-ı Muhammedi’nin tekrar yankılanmasını sağlamıştır. Tek partili hayattan kalma sorunlara çözüm getiren Menderes’in halkla kurduğu sıkı bağdan rahatsız olanlar yalan ve iftiralarla algı oluşturarak darbeye zemin hazırlamıştır.” dedi.

'Demokrasi düşmanlarını unutmayacağız'

27 Mayıs darbesinin bir benzerinin 15 Temmuz 2016'da tekrar yapılmak istendiğini belirten Karaboğa, şöyle devam etti:

“Milletin iradesini hiçe sayan cuntacı zihniyet, demokratik yönetime antidemokratik yöntemlerle el koyarak seçilmiş yöneticileri tutuklamış ve Yassıada’da hukuk dışı yargılamaların ardından darağacına göndermiştir. Mahkeme Başkanı Salim Başol’un, “Sizleri buraya tıkan irade böyle istiyor” sözleri hukuksuz yargılamaların apaçık yaşandığı bu dönemleri tarihe kara bir sayfa olarak işlemiştir. Üzerinden yarım asrı aşkın bir süre geçmesine rağmen 27 Mayıs Darbesi’nin benzer senaryosu 15 Temmuz hain darbe girişiminde tekrar karşımıza çıkarılsa da milletimiz vakur duruşuyla bu kez bu oyuna izin vermemiştir. 2016 yılında gerçekleştirilen 15 Temmuz hain darbe girişimine karşı sokağa çıkan milletimizin önemli bir kısmında bu hadise zuhur etmiş ve necip milletimiz bir daha darbelere geçit vermemek için meydanlara dökülmüştür. O zor gecede genç bir annenin; “Babam Menderes için ağladı, ben Turgut Özal için ağladım, çocuklarımın Recep Tayyip Erdoğan için ağlamasına izin vermeyeceğim!” demesi bu toplumsal tecrübenin açık bir örneğidir. “Siper et göğsünü dursun bu hayâsızca akın” dizelerini yaşatırcasına hain darbe girişimine karşı göğsünü siper eden milletimiz, eski Türkiye’de; koalisyonlara yenik düşen, istikrar sağlayamayan, milletin devlet için olduğu dönemleri kapatmıştır. Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye, AK Parti ile birlikte demokrasi düşmanı şer odaklarına milli iradenin gücüyle en sert cevabı vermiştir. Demokrasimizin ve özgürlüklerimizin daim olması adına başta Adnan Menderes ile Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan olmak üzere tüm demokrasi şehitlerimizi ve onları şehit eden demokrasi düşmanlarını unutmadık, unutmayacağız. 27 Mayısların, 12 Eylüllerin, 28 Şubatların, 15 Temmuzların bir daha asla yaşanmamasını temenni ediyor ve darbe dönemlerinde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı rahmetle, minnetle anıyoruz.”

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Ak, Parti, Mardin, İl, Teşkilatı'ndan, 27, Mayıs, Açıklaması,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı