Haber Detayı
24 Ekim 2019 - Perşembe 14:12
 
Instagram 'Plastik Cerrahi’ Filtrelerini Yasaklıyor
Instagram’da bulunan filtreler insanlar tarafından büyük bir ilgiyle kullanılıyor. Instagram, kendi politikalarında yaptığı değişikliklerden biri olarak plastik cerrahiyi teşvik edici filtreleri yasaklıyor.
TEKNOLOJİ Haberi


Instagram, Ağustos ayında kullanıcıların kendi fotoğraf ve videolarına kendi efektlerini oluşturmaları için bir araç yayınladı. Ancak Instagram, bu aracı yayınlarken kendi politikalarında da değişiklikler yaptı. Instagram insanları plastik cerrahiye yönlendirecek filtreleri kaldırmaya karar verdi.

Instagram’da bulunan artırılmış gerçeklik filtrelerinin bazıları, kişinin yüzünde çizgiler oluştururken, bazıları dudak dolgusu oluşturuyor. Bazı filtreler ise gerdirilmiş bir yüz görüntüsü oluşturuyor. Instagram, bu şekilde olan filtrelerin artık onaylanmayacağını, mevcut var olanların da kaldırılacağını açıkladı.

Instagram sözcüsü, “Politikalarımızı yeniden değerlendiriyoruz. Filtrelerin insanlar için olumlu bir deneyim olmasını istiyoruz” şeklinde açıklama yaptı. Ünlü sosyal medya ağının kıdemli yöneticileri mayıs ayında, İngiltere milletvekillerinin 'filtrelerin vücut imajı üzerindeki etkileriyle ilgili endişelerini' dile getirmeleri üzerine görünüm değiştiren fotoğraf filtrelerine daha fazla dikkat edeceğini söyledi.

Instagram’ın ürün müdürü olan Vishal Shah, “Ben sadece Instagram’da değil, genel olarak konuşursak, beden imajının gerçekten önemli bir konu olduğunu düşünüyorum. Yaptığımız araştırmalarda özellikle ciddiye aldığımız bir şey bu” dedi.

Instagram’da bulunan filtreler, insanlar üzerinde kötü etkilere sebep olabiliyor. 14 yaşındaki Molly Russell, Kasım 2017’de intihar etti. Molly’in ailesi, kızlarının intiharında sosyal medyadaki zararlı içeriklerinde bir faktör olduğunu düşünüyor. Aile teknoloji şirketlerinden bu faktörü göz önünde bulundurmalarını istedi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Instagram, 'Plastik, Cerrahi’, Filtrelerini, Yasaklıyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı