Haber Detayı
08 Nisan 2019 - Pazartesi 09:16
 
81 ilde aynı anda fidan dikme rekor denemesi
ÇEKUD’un “Köklerimiz Bu Topraklarda Projesi” kapsamında tüm illerde ve birçok ülkede aynı anda fidan ve tohumlar toprakla buluştu
GÜNCEL Haberi


Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği (ÇEKUD), 7 Nisan 2019 Pazar günü 81 ilde ve dünyanın farklı noktalarında eş zamanlı olarak fidan ve tohum dikim etkinliği gerçekleştirdi. Doğanın korunması ve çevreyle ilgili kamuoyunda farkındalık oluşturulması amacıyla “Köklerimiz Bu Topraklarda” mottosuyla gerçekleştirilen etkinlik kapsamında 81 il merkezinde aynı anda fidan dikme rekor denemesi de yapıldı.

Bugüne kadar milyonlarca fidanı toprakla buluşturan ÇEKUD, baharın gelmesiyle birlikte yeni bir faaliyete imza attı. ÇEKUD tarafından geçen yıl başlatılan ve kamuoyunda büyük ilgi gören “Köklerimiz Bu Topraklarda” konseptli doğayla buluşma ve fidan dikme etkinliğinin ikincisi bu yıl yapıldı. 7 Nisan 2019 Pazar günü saat 13.00’te Türkiye’nin 81 ilinin tamamında, büyük ilçelerde ve ÇEKUD’un yurt dışı temsilciliklerinin katkısıyla dünyanın farklı şehirlerinde aynı anda tohumlar ve fidanlar toprakla buluştu. Etkinlik kapsamında Mardin Tarih, Çevre, İzcilik ve Spor Kulübü (MARÇEV) Derneği tarafından Mardin'in Artuklu İlçesinde Vefa Evleri Sitesi bahçesinde 150 adet fidan dikimi yapıldı.

Fidan ve tohum dikim etkinliğiyle ilgili bilgi veren ÇEKUD Yönetim Kurulu Bakanı Av. Muzaffer Özcan, “ÇEKUD, bugün 15 bölge, 81 il ve 8 yurtdışı temsilciliği, binlerce çevre ve doğa dostu gönüllüsüyle birlikte kamu yarararı statüsünde faaliyetlerini sürdüren bir sivil toplum kuruluşudur. Başta ağaçlandırma olmak üzere doğa ve çevreyle ilgili düzenlediğimiz konferans, sempozyum ve yarışmalarla çevre bilincini artırmaya, çevre ahlakını geliştirmeye, çevre sorunlarına kalıcı çözümler önermeye ve üretmeye gayret ediyor, bu alanda önemli projeleri hayata geçiriyoruz. Geçen yıl başlattığımız ‘Köklerimiz Bu Topraklarda Projesi’ yoğun ilgi görünce bu etkinliği geleneksel hale getirmeye karar verdik. Projenin temel amacı, çevre duyarlılığının ve ağaçlandırmanın öneminin toplumun her kesiminde aynı anda pozitif yönde algılanmasını ve benimsenmesini sağlamaktır. Çevre ve doğa dostlarıyla yurt genelinde ve yurt dışındaki temsilciliklerimiz aracılığıyla farklı ülkelerde eşzamanlı olarak fidan ve tohum dikimi gerçekleştireceğiz. Etkinliğimiz, ülkemizde ve dünyada bu alanda bir ilk olma özeliğini taşımaktadır.” dedi.

Daha önce Sofrada Sıfır Artık, karbon ayak izini ölçen Karbonmetre ve sertifikalı online fidan bağış sistemi www.dikiliagacimvar.com’u hayata geçiren ÇEKÜD, kamuoyunda Türkiye’de en fazla fidanı toprak buluşturan sivil toplum kuruluşu olarak biliniyor.

ÇEKUD Hakkında

Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği (ÇEKUD), yaşadığımız doğanın korunması ve çevreyle ilgili kamuoyunda farkındalık oluşturulması amacıyla 1999 yılında kuruldu.   

Derneğin misyonunu, doğa ile insan arasında bozulan dengenin yeniden tesisi amacıyla, tüm varlıkların varoluş gayesine uygun, toplumda çevre ve ahlak bilincini arttırarak, yaşanabilir ve sürdürülebilir bir çevre oluşmasına katkı sağlamak olarak belirledi. 

ÇEKUD, bugün 15 bölge, 81 il ve 8 yurtdışı temsilcisi ile binlerce çevre ve doğa dostu gönüllüsüyle birlikte kamu yarararı statüsünde faaliyetlerini sürdüren bir sivil toplum kuruluşudur.

Hedef kitlesini 8 milyarlık insanlık ailesi olarak revize eden ÇEKUD, başta ağaçlandırma olmak üzere doğa ve çevreyle ilgili düzenlediği konferans, sempozyum ve yarışmalarla çevre bilincini artırmaya, çevre ahlakını geliştirmeye, çevre sorunlarına kalıcı çözümler önermeye ve üretmeye gayret etmekte, bu alanda önemli projeleri hayata geçirmektedir.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: 81, ilde, aynı, anda, fidan, dikme, rekor, denemesi,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı