Haber Detayı
19 Nisan 2018 - Perşembe 10:58
 
70’lik ninelerin Kur’an-ı Kerim aşkı
Mardin’in Kızıltepe ilçesinde yaşayan 70 yaş ve üzeri ev kadınları düzenlenen kurslarda Kur’an-ı Kerim öğrenmenin sevincini yaşıyor. Okumanın yaşı yok diyerek Kur’an-ı Kerim öğrenmeye koşan kadınlar, yaşıtlarının da Allah’ın kelamıyla tanışmalarını istiyor.
GÜNCEL Haberi


Kızıltepe ilçesinde yaşayan 74 yaşındaki Şükriye Erdoğmak, 69 yaşındaki Mükrime Demirat, Kızıltepe Kaymakamlığı Aile Destek Merkezi (ADEM) bünyesinde açılan kursta Kur’anı Kerim’le tanıştı. Daha önce farklı nedenlerle okul okumayan ve Kur’anı Kerim’i öğrenemeyen kadınlar, usta öğreticiler eşliğinde bu özlemlerine son verdi.

“Kur’an öğrendiğim için çok mutluyum”

ADEM kurslarında Kur’anı Kerim öğrendiğini anlatan Mükrüme Demirat, geceleri bile yatağından kalkarak Kur’an okuduğunu belirtti. Demirat, “Hacca gittim herkesin elinde Kur’anı Kerim vardır ben geldim ve ağladım. İş yapmaktan öğrenemedim. Buraya geldim 3 yıl oldu. Allah’a çok şükür biraz televizyondan öğrendim biraz 3 yıldır buraya geliyorum. Okuma yazma kursuna da geliyorum. Okul okumamıştım. Hocamız ve müdüre hanım Allah onlardan razı olsun çok iyiyiz ve çok mutluyuz. Herkes gelsin bu nimeti görsün. Bu çok güzel bir nimettir. Bu Kur’anı Kerim’i okusunlar, mutlu olsunlar. Gece gündüz yatamıyorum. Kur’anı Kerim hep benim başımın üstünde ikide bir çıkarıp okuyorum. Allah razı olsun hocamız çok güzel gösteriyor” dedi.

“Dünya malına değer”

74 yaşında Kur’anı Kerim öğrendiğini belirten Şükriye Erdoğmak ise, “İşte bu ADEM’de Kur’anı Kerim okuyorum. Kur’anı Kerim’i hatmettim. Bana yardımcı oldular. Allah onlara da yardımcı olsun. Onlar bana Kur’anı Kerim öğretti. Kur’anı Kerim’i okudum bu dünya malına değer. Okumayı bilmiyordum. Çok istiyordum. Allah bana yardım etti ve okudum” diye konuştu.

Kızıltepe Kaymakamlığı ADEM Koordinatörü Aslı Gülden Çiçek ise “Merkezimizde şuanda 17 kursumuz var. Kur’anı Kerim, Arapça, okuma yazma, bilgisayar ve oyun odası etkinliği gibi kurslarımız var. Kur’anı Kerim kursumuz uzun yıllardan beri devam etmekte. Gençlerimiz de Kur’anı Kerim kursumuzda var. Ancak 60 yaş üzeri teyzelerimiz var. Bu teyzelerimizin Kur’anı Kerim’i öğrenme talepleri bizleri çok mutlu ediyor. Teyzelerimizin mutluluğu bize de yasıyor. Okuma yazma bilmeyenler daha geç bir sürede Kur’anı Kerim öğrenebiliyorlar. Çünkü tecvitli eğitim alıyorlar. Genelde bu teyzelerimize okuma yazma öğrettikten sonra Kur’anı Kerim dersine alıyoruz. Bu yönde daha hızlı ilerliyorlar. Şuanda ilk aşamada istek, azim ve evdeki çalışmaları ile bir ayda Kur’anı Kerim’i geçen varken daha zor algılayanlar 23 ayda geçebiliyorlar. Şuanda bizim 17 kursumuzda 320 öğrencimiz var. Her geçen gün bu sayımız artıyor” ifadelerinde bulundu.

Mardin Arena/Selman Güneş – Adnan Koçhan

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: 70’lik, ninelerin, Kur’an-ı, Kerim, aşkı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı