Haber Detayı
24 Aralık 2019 - Salı 12:23
 
52 model chevrolet marka arabasını sabancı müzesine bağışladı
Mardin’in tanınmış ailelerinden Yahya Özyardımcı’ın ( Yahya Muin) 1952 yılında Amerika’dan getirdiği 52 model Chevrolet klasik marka arabası Sabancı müzesine bağışlandı.
YAŞAM Haberi


Oğlu Mehmet Özyardımcı tarafından müzeye bağışlanan Chevrolet marka 68 yaşındaki klasik araba 1986 yılından beri ilk defa 40 yıl sonra görücüye çıktı.  İlk gün gibi çalışan ve şimdiye kadar orijinal parçaları üzerinde duran 52 model Chevrolet Organize Sanayi sitesinde bulunan ambardan alınarak Sabancı Müzesinde özel hazırlanan bölüme yerleştirildi. 68 yıl önce gençlerin hayallerini süsleyen 52 model Chevrolet klasik model arabayı görmek için vatandaşlar müzeye akın etti.

Açılışa Dilek Sabancı katılacak

İstanbul’dan gelen özel ekip 2 gün boyunca arabanın yerleştirileceği yer için çalıştı. 24 Aralık’ta sabancı müzesinde düzenlenecek törenle klasik araba müzede halkın teşhirine sunulacak. Müzede düzenlenecek tören için başta Rahmetli iş adamı Sakıp Sabancı’ın kızı Dilek Sabancı, Mardin Valisi Mustafa Yaman,Belediye Başkanı Abdulkadir Tutaşı olmak üzere Ankara ve İstanbul’dan çok sayıda iş adamı ve davetli katılacak.

Baba yadigârı Sabancı müzesine yerleştirildi.

2007 yılında 100 yaşında iken vefat eden Yahya Özyardımcı’ın oğlu Mehmet Özyardımcı, Baba yadigârı olan 68 yaşında olan 52 model Chevrolet marka klasik arabanın Mardinlilere ait olduğunu belirterek, bu arabayı Mardinlilerin sürekli görmesi ve eski günlerini hatırlamaları için Sabancı Müzesine bağışladıklarını söyledi.

7 erkek kardeş şoförlüğü bu arabada öğrendi

Rahmetli babası Yahya Özyardımcı  (Yahya Muin)1930 yılında Mardin’e ilk arabayı getiren kişi olarak tarihe geçtiğini belirten Mehmet Özyardımcı,” Babam 1930 yılında Desoto marka araba satın alarak Mardin’e getirdi. Mardin’in ilk arabası olarak Mardin, Diyarbakır ve diğer illere seferler düzenliyordu. Ardından Ford, Krayser, Kayser ve en son 1952 yılında 52 model marka klasik arabayı Amerika’dan satın alarak Türkiye’ye gemi ile getirdi. Rahmetli babam arabalara çok düşkün birisiydi. Bütün arabalarının bakımını kendisi yapardı. Tamirciye bile götürmezdi. 7 kardeş erkek olarak şoförlüğü bu arabada öğrendik. Dolayısı ile hepimiz bu arabayı kullandık” dedi.

Amerika’dan gemi ile arabayı getirdi

Klasik araba 52 model Chevrolet ‘in hikâyesini anlatan Özyardımcı,” Bu arabayı rahmetli babam 1952 yılında Amerika’dan özel getirdi. Aylar süren gemi yolculuğu ardından arabayı babam İskenderun limanından gemiden bizzat kendisi teslim aldı. Ve 1952 yılından 1986 yılına kadar yaklaşık 40 yıl boyunca Mardin halkına hizmet etti. Arabaya binmeyen Mardinli kalmadı.1986 yılına kadar bu araba Mardin merkez, köy, kasaba, mezra olmak üzere Diyarbakır, Siirt Muş ve Bitlis’e kadar yol yaptı. Bölgede basmadık yol kalmadı.  Hastası olan, düğünü olan şehir dışına çıkmak zorunda kalan her vatandaşa hizmet verdi. Her Mardinli bu arabayı gördüğü zaman hemen tanıyor. Kime ait olduğunu kaç model olduğunu biliyor. Gençler belki bilmez ama yaşı 50-60 olan kişiler kesinlikle bu arabayı hatırlıyor” ifadelerini kullandı.

Araba bizim değil halkın malı olduğuna karar verdik

1986 yılına kadar Mardin yollarında hizmet veren 52 model Chevrolet klasik arabayı daha sonra koruma altına aldıklarını ifade eden Özyardımcı, şunları aktardı,”Babamdan sonra bu arabayı bir süre ben kullandım. Sürekli bakımını yapıyordum. Şu ana kadar 68 yıldır aralıksız çalışıyor. Hiçbir sorun yaşamadı. Marşa bastığınız anda hemen çalışıyor. Babam arabaya gözü gibi bakıyordu. Yaşadığım şehirlere arabayı da götürdüm. Yıllarca motoru hiç durmadı.   Ama şimdi önemli bir karar verdik. Bu araba bizim mi? Yoksa Mardinlilerin mi? Diye düşündük. Bu arabayı tanımayan hiçbir Mardinli ve köylü yoktur. Biz bu arabanın Mardin halkına ait olduğuna karar verdik.  Bende bu arabayı müzeye koymayı düşündüm. Ailem ve kardeşlerimle istişare ettim. Onlarda olumlu karşıladılar. 5 yıl boyunca Sabancı ailesi ile görüştük.  Müzede teşhir edilsin diye bu arabayı müzeye bağışladık. Emaneti Mardin halkına iade ettik.  Artık Mardinlilere ait bir arabadır. 24 Aralık’ta müze düzenlenecek törenle halka teşhir edilecektir” şeklinde konuştu.

Babam arabanın bütün yedek parçalarını stokladı

Babam 1952 model olan Chevrolet marka klasik arabanın bütün yedek parçalarını yedeklediğini anlatan Özyardımcı ,” Araba 68 yaşında ve sapa sağlam duruyor. Fabrikadan çıktığı gibi duruyor. Hiçbir parçası değişmedi. Boya vurulmadı. Orijinal boyası duruyor.  Bütün parçaları orijinaldir. Rahmetli babam arabanın bütün yedek parçalarını stokladı.  Dünyada bulamayacağınız parçalar elimizde mevcuttur.  Ancak Amerika’dan sipariş verirseniz yedek parça bulabilirsiniz. Bir parçası bozulursa muhakkak yedek parçası bizde mevcuttur. Arabanın anahtarı 70 yıllık General motor anahtarıdır. Hiç değişmedi. Bu arabayı rahmetli babam ve benden başka kimse kullanmadı.”

 Birçok film ve belgeselci arabayı istedi vermedi

Babadan oğula geçen bir klasik araba sevdası yaşadığını  vurgulayan Özyardımcı, "Araba bizde iken birçok film ve reklamda kullanılmak üzere bizden istedi.  Başka şöför kullanacak diye ben arabayı vermedim. Bu arabayı bir tek babam ve ben kullandım. Başkası kullanmadı.  1986 yılında arabayı Mersine götürdüm. 13 yıl orada kaldı. Martu Gazbeton fabrikası Genel Müdürü olunca tekrar Mardin’e getirdim. 4 yıl sonra Ankara’ya gittim. Bu sefer Ankara’ya götürdüm. Haziran 2019 tarihine kadar müzeye verilmek üzere 6 ay önce l organizeye getirdim. Bir aile ferdi gibi gördüm. Bu arabada yılların geçmişi var. İnsanların hatırası var. Babamın hatırası var. İçimde bir sevdası var. Şu anda Müzeye bağışladık. 7 kardeş erkek olarak şoförlüğü bu arabada öğrendik. Dolayısı ile hepimiz bu arabayı kullandık. Ama hala içimde ondan kopmama sevdası vardır”.

Babam arabanın geliri ile 9 kardeşimi üniversite okuttu

Rahmetli babam 9 kardeş olarak bu arabadan kazandığı para ile üniversitede okuttuğunu vurgulayan Özyardımcı,”  9 kardeşiz 7 erkek 2 kız. Babam bu arabanın geliri ile 9 kardeşimi okuttu.  Muhittin abim İstanbul Teknik Üniversitesi, Nezih abim İstanbul üniversitesi, Kemal abim mimarlık, Mursel abim Cerrahpaşa Tıp Fakıtesinde birinci sınıfta iken vefat etti.  Şeyhmus abim Ortadoğu Teknik Üniversitesi ben Şişli İktisadi ve Ticari İlimler Akademisinden mezun olduk. Zekiye kız kardeşim, Alaattin kardeşim ve Nezahat kız kardeşim eğitim enstitülerinden mezun oldular. Lisede tek kitapla 6 kardeş sıra ile okul okuduk. Tek ceketi 6 kardeş giydik. Abimin giydiği ceketi ertesi yıl ben giyerdim. Diğer yıllarda ise diğer kardeşlerim giyerdik. Hepimiz İstanbul üniversitesinden mezun olduk.  Hepimiz iş sahibi olduk. Hep düşünüyorum babam bu araba ile nasıl 9 kardeşimi nasıl okuttu. Biz o yılları asla unutmayız. Bana göre bu işin sırrı helal kazançtır. Rahmetli babam helal kazanç neticesini bizlere çok iyi anlattı. Bizde onun izinden devam ediyoruz” diye konuştu.

Yıllar sonra arabayı görenler şaşırıyor.

Yıllar sonra gençlik dönemlerinin hayallerindeki araba olan 52 model Chevrolet klasik model arabayı gören Eski Belediye Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Mahmut Adıbelli ise,  Bu arabayı çok iyi hatırladığını söyledi.

Adıbelli,” Evet 52 model Chevrolet arka klasik bir arabadır. Mardin’de caddelerde geçtiği zaman göz koyduğumuz bir arabaydı. Yıllar sonra ilk defa görüyorum. Müzeye bağışlaması hoşuma gitti. Bu arabanın asırlar boyunca müzede sergilenecek. Tarihi araçların bu tür müzelerde sergilemesi güzel bir şey oldu. Mardin’in simgesi olan bir araçtır. Umarım Mardin turizmine katkı sağlar. Sabancı ailesini kutluyorum. Sanata ve tarihi değerlere sahip çıkıyorlar” dedi.

Sabancı Müzesi yetkilileri ise, Özyardımcı ailesine teşekkür ederek, 68 yaşındaki klasik 52 model Chevrolet arabayı müzede sergileneceğini ve Mardin halkını temsil edeceğini ifade ettiler.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: , 52, model, chevrolet, marka, arabasını, sabancı, müzesine, bağışladı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
2
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
3
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
4
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
5
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
6
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
7
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
8
Göztepe
37
0
9
7
10
26
9
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
10
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
11
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
12
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
13
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
14
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
15
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
16
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
17
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
18
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı