Haber Detayı
19 Nisan 2018 - Perşembe 18:08
 
5. Uluslararası Mardin Tarım Ekipmanları Gıda ve Hayvancılık Fuarı açıldı
5.Uluslararası Mardin Tarım Ekipmanları Gıda ve Hayvancılık Fuarı açılışı yapıldı. Toplamda 150 firmanın ürünlerini sergileyeceği fuara vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.
GÜNCEL Haberi


Kızıltepe ilçesinde bulunan Movapark Alışveriş Merkezi Fuar alanında Zümrüt Fuarcılık ev sahipliğinde, Mardin Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve çeşitli kurumların desteğiyle MAGROTEX 2018 Uluslararası Mardin Tarım Ekipmanları Gıda ve Hayvancılık Fuarı açıldı. Fuarın açılışına Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, AK Parti İl Başkanı Nihat Eri, Emniyet Müdürü Hasan Onar, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yusuf Kenan Topçu, ilçe kaymakamları, Kızıltepe Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Şahin, çiftçiler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

MAGROTEX 2018 Uluslararası Mardin Tarım Ekipmanları Gıda ve Hayvancılık Fuarının açılış konuşmasını yapan Fuarın Genel Koordinatörü Mehmet Ünal, “MAGROTEX 2018 Fuarında yurtiçi ve yurtdışında 90 firmanın doğrudan ve temsilcileri kanalıyla 21 yabancı firma olarak üzere toplam 150 firma ürünlerini sergileyecektir. Geçen yıllara oranla ulusal ve uluslararası markalar daha fazla fuarda boy göstermektedir. Fuar boyunca 60 binin üzerinde ziyaretçi hedeflenmektedir. Kızıltepe Ticaret Borsası ve Mardin OSB’nin öncülüğünde düzenlenen MAGROTEX 2018 fuarına kurum ve kuruluş destek vermekte. Fuar dünyadaki bütün  ülkelere duyurulmuştur.  6 ülkeden alım heyeti beklenmektedir. Irak, Suudi Arabistan, Gürcistan, Güney Afrika, Ürdün, Lübnan’dan alım gelecektir. Ekonomi Bakanlığı ve Güney Anadolu İhracatçılar Birliği koordinatörlüğü ile birlikte iş görüşmeleri yapılacaktır. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Mardin Valiliği, Mardin Büyükşehir Belediyesi, Mardin Ticaret Sanayi Odası, Kızıltepe Ticaret Sanayi Odası, Nusaybin Ticaret Sanayi Borsası, Nusaybin Ticaret ve Sanayi Odası, Mardin Ziraat Odaları Birliği, Kırsal Kalkınma Destekleme Kurumu, MUSİAD Mardin Şubesi, Ziraat Mühendisleri Odası, KOSGEB ile çeşitli kurum ve kuruluşlar desteklemektedir. Fuarda tarım makinaları, traktör, biçerdöver, Römork, İlaçlama Makinalar, Sulama sistemleri, Tohum, Gübre, Fide, Gıda, Un, Bulgur, Makarna, İrmik, Gıda Makinalar, Unlu Mamuller, Ambalaj, Paketleme, Kurutma gibi yeni teknolojiler ve ürünler sergilenmektedir. MAGROTEX 2018 Uluslararası fuarımız Mardin ve Mardin ekonomisine yararlı olacak ve değer katacaktır. Amacımız ve hedefimiz dünya markalarını Mardin'de buluşturmaktadır.” dedi.

Mardin’in ülkede tarımı en iyi şekilde yapan şehirlerden bir tanesi olduğunu vurgu yapan Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, “Mardin tarım alanında ki gelişmeleri en iyi takip eden kaliteli tarım yapan illerimizden bir tanesidir. Bundan dolayı ulusal ve uluslararası arenada bu alanda ki gelişmeleri takip ediyor ve fuarların şehrimizde yapılmasını sağlıyoruz. Biz, tarım ve sanayi ile uğraşan vatandaşlarımızla gurur duyuyoruz. Un başta olmak üzere diğer alanlarda da sıkıntılı dönemlerde bile birinci olmamız takdire şayandır. Mardin artık büyük bir şehir ve büyükşehrin formatında gelişiyor. İnşallah Mardin bölgenin merkezi haline gelecek.” İfadelerini kullandı.

“Otellerimizde yer kalmadı”

Turist bakımından şehrin bu sene iyi bir çıta yakaladığını ve bunu yılın geneline yayacaklarını aktaran Yaman, “Mardin artık büyükşehir formatında geliştiğini anlatan Yaman, “Büyükşehirden başlayarak kurumsallığımızı devam ettiriyoruz. Sabah İstanbul’dan bir takım arkadaşlarla görüştük. Mardin’de artık otellerimizde yer yok. Birilerini araya sokarak yer ayarlıyoruz. Siz tarım ve sanayi ile uğraşan hemşerilerimiz turizm sektörüne de yatırım yapmanızı temenni ediyorum. Çevredeki bütün toplantılar artık burada yapılıyor. Bu sene şehrimizde 300 akademisyenin katılacağı bir tarih sempozyum yapılacak. Bunları siz esnafımızın önünü açmak için yapıyoruz. Belediyecilik sadece yol yapmak değil. Sadece alt yapı yapmak de değil. Kültürel ve şehrin sosyal gelişimi gibi benzer görevler daha fazla. Büyükşehir belediyesi olarak da bunu sağlıyor ve bunu yapıyoruz. Burada büyükşehir belediyemizin bir gelir beklentisi yok. Tüm amacımız şehrimizde ki sanayici, esnaf ve yatırımcımızın para kazanması. Bütün bu çalışmaları bunun için yapıyoruz. Bu aynı zamanda yatırımlarında kalitesinin yükselmesine sebep oluyor. Böylelikle hem sosyal hem de ekonomik kalkınma oluyor” diye konuştu.

Konuşmaların ardından, 5. Uluslararası Mardin Tarım Ekipmanları Gıda ve Hayvancılık Fuarı’nın açılışı yapıldı.

Traktör, biçerdöver, sulama sistemleri, tohum, gübre, bulgur ve makarna gibi ürünlerin sergilendiği fuar 22 Nisan tarihine kadar gezilebilecek.

Mardin Arena/Selman Güneş - Mihdi Aydoğan

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: 5., Uluslararası, Mardin, Tarım, Ekipmanları, Gıda, ve, Hayvancılık, Fuarı, açıldı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı